Kirppistelyä museolla – käytetyn tavaran kaupassa havaittavissa uusi trendi

Vimpeli-Seuran kirppiksellä Suksitehdasmuseolla voi myydä kesän aikana käytettyä ja vanhaa tavaraa sekä tehdä löytöjä. Kuvat: Timo Mattila.
Vimpeli-Seuran kirppiksellä Suksitehdasmuseolla voi myydä kesän aikana käytettyä ja vanhaa tavaraa sekä tehdä löytöjä. Kuvat: Timo Mattila.

VIIME kesänä käynnistynyt Vimpeli-seuran kirppis Suksitehdasmuseon pihassa jatkuu tänä kesänä. Kirppis on avoinna 9. kesäkuuta, 7. heinäkuuta, 4. elokuuta ja 1. syyskuuta kello 14–18.

–Sijaintihan siinä museolla on hyvä, valtatien varressa, ohikulkijoitakin pysähtyy kaupoille, toteaa tapahtuman puuhamies Timo Mattila.

–Väkeä on käynyt, ihmiset liikkuvat ja tavara vaihtaa omistajaa. Kaikenlaista tavaraa kysytään ja ostetaan. Nykyisin kysytään paljon, onko sinulla sellaista ja sellaista ja tulevat sitten seuraavalla kerralla katsomaan, jos lupaa viedä. Se, millainen tavara tekee kauppansa, vaihtelee kovasti; jonain vuonna jotain ei saa millään myytyä ja toisena vuonna se viedään käsistä. Eniten myydään käyttötavaroita ja sellaista, minkä saa omin voimin kannettua pois. Uusi trendi on kenkien metsästäminen, tämä on nuortenkin juttu: merkkikenkiä etsitään käytettyinä joko omaan käyttöön tai myytäväksi eteenpäin.

–Tietyllä tavalla kirppis on tärkeä palvelu nyt, kun kivijalkaliikkeiden tarjonta kapenee. Tarjolla on kaikenlaista käyttötavaraa. Monelle on tärkeää, että pääsee myymään jonnekin nurkkiin kertynyttä kamaa. Samalla kirppis on sosiaalinen tapahtuma, siellä näkee lomalaisia ja entisiä vimpeläisiä.

Kirppiksen aukioloaikoina pääsee katsomaan suksitehdasmuseota.

–Museon ovet ovat auki aina silloin kun siinä ollaan. Tänä vuonna ei ole erikseen esittelijää, vaan se on avoinna sovitusti. Juhani Mattila on siinä yhteyshenkilönä.

7. HEINÄKUUTA Vimpeli-seura järjestää Suksitehdasmuseolla perinteisen Museolla soi -tapahtuman, joka on yksi Vimpelin kesän vetonauloista.

–Päivällä kirppistä ja illalla musiikkitapahtuma.

Vimpeli-Seuran kirppiksellä Suksitehdasmuseolla voi myydä kesän aikana käytettyä ja vanhaa tavaraa sekä tehdä löytöjä. Kuvat: Timo Mattila.

Vimpeli-seuran juttuja, muistatko nämä?

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.