Museolla soi nyt kolmannentoista kerran

Vimpeliläiset Tiina, Arja ja Kati Hautala olivat Museolla Soi -tapahtumassa tänä vuonna ensimmäistä kertaa.

Julkaistu:

Kategoria:

,

Aihe:

VÄKEÄ oli tapahtumaan saapunut yhteensä yli 280 henkeä. Yleisö asettui istumaan museoon kahteen kerrokseen, joista ylemmässä musiikkia pystyi seuraamaan livenä, alakerrassa taas nähtiin kankaalle heijastettu striimi. Osa kuulijoista istuutui kuulemaan esityksiä myös ulkosalle kannetuille tuoleille. Lisäksi konsertti striimattiin suorana myös YouTubeen ja Vimpelin palvelukoteihin, kuten Hemilänrantaan, Vindalaan sekä Venlaan & Väinöön.

TAPAHTUMAN avasi Vimpeli-Seuran Maria Hakalahti. Hänen jälkeensä kunnan tervehdyksen tuli lausumaan kunnanjohtaja Sami Gustafsson, joka vertasi Vimpeli-Seuran perinteiden hyväksi tekemää työtä omiin kokemuksiinsa sotilaiden perinteistä. 

Järviseudun Mediatalo  Oy:n toimitusjohtaja Hannu  Takala toi  tilaisuuteen Järviseutu-Seuran  ja  Järviseudun Sanomien tervehdyksen:

–Me Järviseutu-Seurassa  ja Järviseudun Sanomissa tuemme mielellämme tällaista toimintaa, joka on parasta  kotiseututyötä, koska se kokoaa ihmisiä yhteen.

Ensimmäisenä tapahtumassa esiintyi Arja Havakka, jolla oli edellisenä päivänä konsertit myös Venlassa & Väinössä sekä Vimpelin palvelukodilla ja intervalliosastolla. Hänen jälkeensä lauloi Idols-laulukilpailuunkin osallistunut Nea Saukko säestäjänään Luukas Peräsalo, joiden jälkeen muun muassa Eino Leinon runon lausui Esa Rentola.

Heidän jälkeensä Caro Emeraldin tuotantoa esitti Emilia Latvala sekä Beatles-coverin Eilinen Satu Kataja. Sen jälkeen lavalle saapui rautalankamusiikkia soittava Les Hottentots, johon kuuluvat Olli Uusitupa, Matti Mäenpää, Jukka Kivinen, Marko Rovio ja Esko Mäkinen. Yhtye esitti muun muassa Pikku Ninan sekäHurriganesin I Will Stayn.

 –Silloin kun minä aloittelin jääkiekkouraa, josta ei tässä yhteydessä ole sen kummemmin kerrottavaa, niin tämä seuraava esiintyjä oli valmentamassa, tapahtuman juontaja Matti Latvala juonsi lavalle Tapio Nummen

Nummi lauloi muun muassa oman kappaleensa Se oli Elvis.

–Kun olin lapsena Vimpelissä, isovanhemmat yrittivät houkutella Kisarantaan, arvatkaa mentiinkö? Nummi kertoi rock’n’roll-vaikutteisen kappaleen synnystä. Elvis taisi olla tanssimuusikkoja isompi idoli.

VÄLIAJALLA ihmiset kerääntyivät Suksitehdasmuseon etupihalle juomaan kahvia ja juttelemaan tuttaville. Vimpeliläiset Arja,Tiina ja Kati Hautala kertovat olevansa Museolla Soi -tapahtumassa ensimmäistä kertaa.

 –Naapurin Onerva Koivisto mut tänne höynäytti, Arja Hautala nauraa, 

 –Eikä voinut enää perääntyä.

Hautalat kertovat tulleensa kuuntelemaan oikeastaan kaikkia.

 –Katsottiinko me edes esiintyjiä etukäteen? Arja Hautala kysyy toisilta.

 –Me luettiin ne lehdestä, Tiina Hautala muistuttaa.

–Ai niin, te luitte ne lehdestä ja minä sitten varmaan kuuntelin puolella korvalla, Arja Hautala nauraa.

Esiintyjistä ehkä tutuin Hautaloille on Les Hottentots.

–Matti (Mäenpää) on yhtyeestä tuttu ja Tapio (Nummi) taas on miehelleni sukua, Arja Hautala kertoo.

 –Joo, Matti on tunnettu grilli-Mattina. Ostettiin aina sieltä irtokartteja, Tiina Hautala muistelee.

TAUON jälkeen musiikkia esitti vielä Eeli Kivinen, jonka jälkeen harrastajanäyttelijäkaksikko Leila Hakola ja Matti Järvelä esittivät Sulolta viedään eväät -kohtauksen näytelmästä Tankki täyteen. Heidän jälkeensä tangoa tuli laulamaan Seinäjoen tangomarkkinoiden tämän ja viime vuoden semifinalisti Johannes Kujala. 

Viimeisenä esiintyi vielä uudelleen Arja Havakka, jolta kuultiin muun muassa laulua espanjan kielellä sekä hänen suurin hittinsä Lokki.

–Paljon on ollut lintulauluja tämän yhden ruppanan takia, Havakka vitsaili,

 –Ainoa mitä en ole laulanut, on Kaksi varista. Ehkä voisin senkin ottaa ensi vuonna ohjelmistoon. 

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.