Moms For Kids haluaa kansalliseksi toimijaksi: turvaverkkojen tilkitsemiselle on tarvetta

Annukka Navis aloitti toukokuussa päätoimisena Moms For Kidsin toiminnanjohtajana. –Haluan olla omalta osaltani mahdollistamassa yhä useammalle lapselle ja nuorelle hyvää arkea ja nostamassa perheiden asemaa yhteiskunnassamme.
Annukka Navis aloitti toukokuussa päätoimisena Moms For Kidsin toiminnanjohtajana. –Haluan olla omalta osaltani mahdollistamassa yhä useammalle lapselle ja nuorelle hyvää arkea ja nostamassa perheiden asemaa yhteiskunnassamme.
Annukka Navis aloitti toukokuussa päätoimisena Moms For Kidsin toiminnanjohtajana. –Haluan olla omalta osaltani mahdollistamassa yhä useammalle lapselle ja nuorelle hyvää arkea ja nostamassa perheiden asemaa yhteiskunnassamme.
Annukka Navis aloitti toukokuussa päätoimisena Moms For Kidsin toiminnanjohtajana. –Haluan olla omalta osaltani mahdollistamassa yhä useammalle lapselle ja nuorelle hyvää arkea ja nostamassa perheiden asemaa yhteiskunnassamme.

VIMPELISSÄ perustettu yhdistys Moms For Kids eli Momssit haluaa olla kansallinen toimija.

–Perheet tarvitsevat tukea ja yhteiskunta tarvitsee tällaista toimintaa. Turvaverkkoja täytyy tilkitä; ne eivät tavoita kaikkia. Me voimme osaltamme olla ottamassa kiinni ja auttamassa perheitä, kertoo yhdistyksen toiminnanjohtaja Annukka Navis.

Yhdistys syntyi vuonna 2016 ”väsyneiden äitien” haaveesta tehdä hyvää yhdessä, antaa vertaistukea ja auttaa lapsiperheitä, koska ”kukaan ei pärjää yksin eikä tarvitsekaan pärjätä”. Korona-aika osoitti, että kenelle tahansa voi tulla tiukka paikka itsestä riippumattomista syistä johtuen. Avun tarve ei ole ainakaan vähentynyt vuosina, joina yhdistys on ollut olemassa.

On tultu jo pitkälle siitä, kun yhdistyksen perustaneet äidit paketoivat ensimmäisiä Joulusukka-lahjoja lasten pyöriessä jaloissa.

Viime vuonna toiminta tavoitti jo 4 500–5 000 ihmistä. Lisäksi yhdistyksen hallinnoima ja STEA:n rahoittama Yhdessä-hanke tavoitti 812 henkilöä. Vapaaehtoisia toiminnassa on mukana tällä hetkellä noin 130.  Yhdistyksen kehittämä Vaatepankki toimii jo seitsemällä paikkakunnalla ja kyselyitä tulee eri puolilta.

 –Toiminta lähes tuplaantui viime vuonna. Täytyy uskoa siihen mitä tekee, ja unelmoida suuria, hän naurahtaa.

Navis siirtyi hallituksen jäsenestä toiminnanjohtajaksi, sillä yhdistyksessä koettiin, että sen perusta ja tulevaisuus olisi hyvä saada vakaammalle pohjalle.

–Olemme käyneet läpi, ketä olemme ja minne olemme menossa. Hallinnollinen työni mahdollistaa sen, että voimme katsoa eteenpäin ja mahdollistaa kasvua sekä tukea vapaaehtoisten toimintaa. Vaatepankkien lisäksi muita konseptejamme, joita voidaan monistaa maan laajuisesti, ovat jo hyväksi todettu harrastetakuun Vimpelin malli eli lasten ja nuorten Harrastustuki Joulusukka-keräys.

Yhdistyksen toiminta perustuu lahjoitusvaroihin. Navisin toiminnanjohtajan palkka tulee kannatusrenkaan kautta.

–Taustalla on yksityisiä henkilöitä sekä paikallisseurakunta Amerikasta. Sieltä tulevasta rahasta maksetaan luonnollisesti verot; Suomessa pieniä summia lahjoitetaan lahjaveron määrittämin edellytyksin. Suomessa tällainen malli on vielä vieras, vaikka sitä on jo käytössä; Amerikassa, mistä mieheni on kotoisin, se on laajasti tunnettu. Siellä hyväntekeväisyyttä, vapaaehtoistyötä sekä hengellistä työtä mahdollistetaan tällä tavoin.

Näin kaikki Momsseille lahjoitetut varat saadaan mahdollisimman tarkoin kohdennettua avun saajille.

ANNUKKA Navis lähti mukaan hiljattain perustetun yhdistyksen toimintaan muutettuaan perheensä kanssa Evijärveltä Vimpeliin.

–Omat lapset ovat nyt sen ikäisiä, että muistan vielä hyvin sen ajan, millaista pikkulapsiperheessä on: tarvitaan lastenhoitoapua, vertaistukea ja joskus taloudellistakin tukea. Meidän toimintaperiaatteemme on, että jokainen voi olla sekä avun saaja että antaja. Tilanteet vaihtelevat perheissä nopeastikin. Vapaaehtoisena voi ottaa toiminnasta vastuuta niin ison siivun kuin haluaa, mutta toimia vapaudesta ja levosta käsin, ei pakosta.

Momssien matalan kynnyksen tuki esimerkiksi Vaatepankilla tai lasten harrastusten tukemisessa on juuri sitä turvaverkkoa, joka paikkaa kuntien ja hyvinvointialueiden tarjoamien palveluiden katvealueita. Esimerkiksi Joulusukka-keräystä on pohdittu nyt uudelleen ja se toteutetaan jatkossa rahankeräysluvan avulla: lahjoitetut varat muutetaan lahjakorteiksi ja jaetaan suoraan perheille, jotka itse ilmoittavat tarpeestaan.

–Tällöin ei tarvitse olla asiakkuuksia minnekään, vaan voi matalalla kynnyksellä pyytää apua, jos tuntuu, että joulun aikaan on tiukkaa rahallisesti. Kaikki toimintamme on tarkoitettu kaikille lapsiperheille, emme kysele kansalaisuutta tai tulotietoja. Meillä on täällä Suomessa tietynlainen asenne avun vastaanottamiseen, mutta kaikki me sitä joskus tarvitsemme, Navis toteaa.

MONENLAISIA töitä tehnyt Navis nauttii työstään, koska se on merkityksellistä.

–Perheet ovat sydämenasia sekä Momsseille että minulle ja niiden hyvinvoinnin lisääminen tuo merkitystä elämään.

Haaveiden joukossa on myös hengellisen työn aloittaminen Momssien kautta. Sen toiminta perustuu kristillisen arvomaailman pohjalle.

–Usko, Jumalan rakkaus ja armo ovat asioita, jotka ovat meille yhdistyksen aktiiveille tärkeitä. Haluamme välittää niitä myös muille ja niidenkin myötä lisätä toivoa elämään.

Meillä aiemmin aiheesta kirjoitettua

Moms for kidsin Yhdessä-hanke on käynnistynyt huhtikuussa – ”Hyvä arki kuuluu kaikille” – Järviseudun sanomat (jarviseudunsanomat.fi)

Ruoka-avun menekki yllätti – lahjoituksilla täydennystä ruokakasseihin – Järviseudun sanomat (jarviseudunsanomat.fi)

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.