Evijärven yläkoululaiset uppoutuivat arjen taitoihin 

Erätaitopisteellä Aija Koivisto (oik.) ja Helmiina Kytölä sytyttivät nuotiotulta koulun sisäpihalla. Taustalla 4H:n Hanna Honkaniemi ohjaa Aada Kuoppa-ahoa ja Isabella Lassilaa trangian käytössä.
Erätaitopisteellä Aija Koivisto (oik.) ja Helmiina Kytölä sytyttivät nuotiotulta koulun sisäpihalla. Taustalla 4H:n Hanna Honkaniemi ohjaa Aada Kuoppa-ahoa ja Isabella Lassilaa trangian käytössä.
Erätaitopisteellä Aija Koivisto (oik.) ja Helmiina Kytölä sytyttivät nuotiotulta koulun sisäpihalla. Taustalla 4H:n Hanna Honkaniemi ohjaa Aada Kuoppa-ahoa ja Isabella Lassilaa trangian käytössä.
Erätaitopisteellä Aija Koivisto (oik.) ja Helmiina Kytölä sytyttivät nuotiotulta koulun sisäpihalla. Taustalla 4H:n Hanna Honkaniemi ohjaa Aada Kuoppa-ahoa ja Isabella Lassilaa trangian käytössä.

EVIJÄRVEN yläkoululaiset pääsivät kahden päivän ajan kiertämään koulun alueella erilaisia teemarasteja, jotka veivät oppilaat arjen taidoista aina palokunnan sammutuskaluston pariin. Molempien päivien aikana koululle oli järjestetty myös eri luennoitsijat, torstaiksi poliisi ja perjantaiksi huumevalistustyöstään tunnettu Kari Korhonen.  

Oppilaat totesivat päivien olleen positiivinen yllätys. Rastit joissa nuoret pääsivät aktiivisesti osallistumaan nousivat selvästi mielenkiintoisimmiksi. Myös Kari Korhosen luentoa kehuttiin useasta suusta mieleenpainuvaksi.  

–On ollut tosi mukavaa vaihtelua, ja varsinkin toiminnalliset rastit on ollut kivoja, kertoo 7A-luokan oppilas Heidi Pahkakangas

Päivien teemat oli jaoteltu useisiin eri pisteisiin. Opettajien pisteellä käsiteltiin erilaisuutta, Leader Aisaparin ja VAPEPAN pisteellä varautumissuunnitelmia, Etsivän nuorisotyön kanssa sosiaalisia taitoja, 4H:n kanssa syvennyttiin erä- ja nuotiotaitoihin sekä arjen ruokasuunnitteluun. Mukana oli myös kolme eri palokunnan pistettä, joissa oppilaat pääsivät kosketuksiin sammutuskalustoon ja ensiaputaitoihin. Keskustelua riitti myös palomiehen ammattiin kuuluvista osa-alueista. 

4H-YHDISTYKSEN pisteellä Hanna Honkaniemi ohjasi nuoria, joiden tehtävänä  oli sytyttää tuli mahdollisimman nopeasti tuluksilla sekä keittää vettä trangialla. Tulien onnistuttua nuoret saivat paistaa ulkolätyt nuotion ääressä ja nautiskella lämmintä kahvia, teetä tai kaakaota.  

Nopein tuluksilla sytytetty tuli syttyikin vain reippaassa kahdessa minuutissa.   

–Se oli ihan omaa luokkaansa tämä suoritus, kertoo Honkaniemi iloisena.  

–Neljä minuuttia oli kaikilla armonaikaa pyrkiä saamaan tuli tuluksilla, jonka jälkeen tulitikut sai apuun. 

Honkaniemi kertoo, että 4H-yhdistyksen toimintaan tällainen arkitaitojen teemapäivä sopii äärimmäisen hyvin. 

 –Kaikki innostuivat kilpailusta ja kasiluokan tytöt olivat onnistuneet tekemään edellisenä päivänä todella hyvän lättytaikinan kaikille paistettavaksi.  

Honkaniemi kokee, että jopa aikuisille arjen taidot ovat välillä haasteellisia tai jotkin jopa kokonaan hukassa. Arkitaito-teemalla järjestetyt yhteistyöpäivät olivat siis enemmän kuin paikallaan ja toteutus sai selvästi oppilaatkin osallistumaan innolla. 

Noora Tupeli

Luitko jo nämä?

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.