Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Puukoulun tulevaisuutta mietitään

Kortesjärvellä vanhasta puukoulusta on haluttu tehdä museo.
Vanha puukoulu soveltuisi Suomen Jääkärimuseon tilaksi, mutta kustannukset nousisivat yli miljoonan euron.
Kortesjärvellä vanhasta puukoulusta on haluttu tehdä museo.
Vanha puukoulu soveltuisi Suomen Jääkärimuseon tilaksi, mutta kustannukset nousisivat yli miljoonan euron.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

KAUHAVAN maanantain kaupunginhallitus päätti muun muassa asettaa toimikunnan, jonka tehtävänä on pohtia Kortesjärven vanhan puukoulun jatkokäyttöä.

Siihen valittiin puheenjohtajaksi Marita Mattila, varapuheenjohtajaksi Janne Sankelo ja muiksi jäseniksi Aapo Kamppinen, Matias Peltonen ja Antti Kaatrasalo.

Kymmenkunta vuotta sitten sisäilmaongelmien takia käyttökieltoon asetettu entinen kirkonkylän koulu siirrettiin Tapulipuistoon viime vuonna. Samalla sisäilmaongelmia aiheuttaneet ala- ja välipohjan eristeet poistettiin.

Päätöksiä rakennuksen tulevaisuudesta ei ole tehty. Kortesjärvi-seura ja kaupungin edustajat ovat kaavailleet siitä museota, jonne sijoitettaisiin ainakin jääkärimuseon näyttely ja mahdollisesti muita museotoimintoja. Se olisi kuitenkin iso ja kallis operaatio, joka vaatisi merkittävästi ulkopuolista rahoitusta.

Jaa Somessa

Jätä kommentti