JPK juhlisti jääkauden päättymistä palkitsemisilla

JPK:n puheenjohtaja Petri Koskenmäki luovutti vuoden valmentaja -palkinnon Sami Seppälälle. Kuvat: Jussi Virtanen.
JPK:n puheenjohtaja Petri Koskenmäki luovutti vuoden valmentaja -palkinnon Sami Seppälälle. Kuvat: Jussi Virtanen.
JPK:n puheenjohtaja Petri Koskenmäki luovutti vuoden valmentaja -palkinnon Sami Seppälälle. Kuvat: Jussi Virtanen.
JPK:n puheenjohtaja Petri Koskenmäki luovutti vuoden valmentaja -palkinnon Sami Seppälälle. Kuvat: Jussi Virtanen.

Järviseudun Pallokerhon jääkiekkokauden päättäjäiset pidettiin OmaSp Areenalla torstaina 11. huhtikuuta. Tilaisuus aloitettiin kahvituksella, jonka jälkeen päästiin itse ohjelman pariin.

Tilaisuuden aluksi seuran puheenjohtaja Petri Koskenmäki sekä valmennuspäällikkö Jussi Virtanen pitivät yhteenvedot kaudesta.

–Joukkueiden arjessa on saatu näkyviin paitsi harjoittelun osalta oikeita asioita, niin myös positiivinen ilmapiiri, yrittäminen ja hauskuus ovat myös olleet vahvasti konkreettinen näky kentällä joukkueiden tapahtumissa, Virtanen kertoi.

–Lisäksi seuran ja Olympiakomitean kanssa yhteistyössä toteutettu kysely osoitti tyytyväisyyttä seuran toimintaan, erityisesti yhteisöllisyyteen ja valmennuksen laatuun liittyen, Virtanen jatkoi.

Puheiden jälkeen saatiin nauttia taitoluisteluesityksestä, kun OmaSp Areenaa harjoittelussaan paljon käyttänyt 10-vuotias Niina Naamanka luisteli kisaesityksensä paikallaolijoiden antaessa raikuvat aplodit hienosta esityksestä.

Tämän jälkeen vuorossa olivat edustusjoukkueen pelaajahaastattelut. Lauteille pääsivät niin Juho Männistö kuin amerikkalaisvahvistus Parks Owensbykin. Molemmat kehuivat vuolaasti tämän vuoden joukkuetta, joka lopulta varmisti historiallisen nousun ensi kaudeksi II-divisioonaan. Lisäksi Owensby kertoili muun muassa kulttuurillisista ja harjoituksellista eroista Pohjois-Amerikkaan.

Päättäjäisiä varten järjestettiin erillinen maskottikilpailu. Seurasta iso kiitos kaikille, jotka kilpailuun osallistuivat. Joukossa oli mitä hienompia piirustuksia ja lopulta raadin suosikiksi nousi Tuulia Takalan upea piirustus jääkarhuaiheellaan.

Alajärvellä ja Vimpelissä toiminut luistelu- ja kiekkokoulu aloitti palkitsemiset. Pienet pelaajienalut kävivät pokkaamassa diplomit hienon kauden päätteeksi. Tämän jälkeen aloitettiin palkitsemiset joukkueittain. Jokaisesta joukkueesta palkittiin vuoden kehittyjä, vuoden sisupelaaja sekä vuoden pelaaja.

Palkitut joukkueittain:

U9

Vk: Aapo Pohjoismäki

Vs: Elmeri Viitasaari

Vp: Niklas Rintamäki

U10

Vk: Iivari Pitkänen

Vs: Lukas Rantala

Vp: Eeti Jaatinen

U11

Vk: Laura Kantonen

Vs: Viljami Suomäki

Vp: Mikael Kataja

U13 Musta

Vk: Viljami Peltomäki

Vs: Johannes Takala

Vp: Tomi Kataja

U13 Punainen

Mainos

Vk: Joona Elonen

Vs: Pihla Peura

Vp: Eeli Katajamäki

U14

Vk: Vilmer Lassila

Vs: Eetu Friman

Vp: Vertti Suomäki

U15

Vk: Veeti Nurmela

Vs: Valtteri Suomäki

Vp: Samu Kivinen

Akatemiajoukkue

Vk: Veetu Leppäkangas

Vs: Jussi Kujala

Vp: Kaapo Kriikkula

Edustusjoukkue

Vk: Juuso Mäntyniemi

Vs: Juho Männistö

Vp: Ilya Barinov

Lisäksi suljetulla äänestyksellä valittiin vuoden seuratoimija, vuoden joukkueenjohtaja sekä vuoden valmentaja.

Vuoden seuratoimija: Eero Suomäki

Vuoden joukkueenjohtaja: Silja Mäntyniemi

Vuoden valmentaja: Sami Seppälä

Paikalla ollut runsaslukuinen yleisö teki juhlasta hienon tapahtuman. Järviseudun Pallokerho kiittää kaudesta yhteistyökumppaneita, pelaajien vanhempia, joukkueiden johtoryhmiä sekä tietenkin itse pelaajia. Jokainen saa olla ylpeä mahdollistaen tämän hienon lajin harrastamista seuran värejä kantaen!

Jussi Virtanen

Aiheeseen liittyviä juttuja

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.