Lamppu syttyi käytävän päähän: Alajärven Nuorisoseura hakee uutta nousua

Toni Harjula, Nanika Vainionpää ja Vilho-poika sekä Teresa Kyrönlahti toivovat Alajärven Nuorisoseuran toimintaan vielä lisää aktiiveja, mikä mahdollistaa monipuolisen ja vilkkaan toiminnan sekä Alvar Aallon ensimmäisen julkisen suunnittelutyön tulevaisuuden.
Toni Harjula, Nanika Vainionpää ja Vilho-poika sekä Teresa Kyrönlahti toivovat Alajärven Nuorisoseuran toimintaan vielä lisää aktiiveja, mikä mahdollistaa monipuolisen ja vilkkaan toiminnan sekä Alvar Aallon ensimmäisen julkisen suunnittelutyön tulevaisuuden.
Toni Harjula, Nanika Vainionpää ja Vilho-poika sekä Teresa Kyrönlahti toivovat Alajärven Nuorisoseuran toimintaan vielä lisää aktiiveja, mikä mahdollistaa monipuolisen ja vilkkaan toiminnan sekä Alvar Aallon ensimmäisen julkisen suunnittelutyön tulevaisuuden.
Toni Harjula, Nanika Vainionpää ja Vilho-poika sekä Teresa Kyrönlahti toivovat Alajärven Nuorisoseuran toimintaan vielä lisää aktiiveja, mikä mahdollistaa monipuolisen ja vilkkaan toiminnan sekä Alvar Aallon ensimmäisen julkisen suunnittelutyön tulevaisuuden.

1896 perustettu Alajärven Nuorisoseura koki kovia aikoja koronan ja muutaman epäonnisen käänteen vuoksi, mutta vaikeuksista on selvitty ja tulevaisuus näyttää valoisammalta. Kevään ja kesän aikana talolla tapahtuu monenlaista. Sen mahdollistaa se, että seuran aktiivien joukko on kasvanut.

–Pitkään on ollut pimeää seuran tulevaisuuden käytävässä, nyt on lamppu syttynyt käytävän päähän. Ennen koronaa taloudellinen tilanne oli lähestulkoon hyvä, oli varauksia ja laskut tasapainossa. Sitten tulot loppuivat ja laskut kasaantuivat, muistelee nuorisoseuran toiminnassa tavalla tai toisella vuodesta 1985 mukana ollut Teresa Kyrönlahti.

Hänelle nuorisoseura tuli tutuksi jo lapsena, kun vanhemmat liittyivät tanhuryhmään. Myöhemmin hän on ollut mukana muun muassa näytelmissä ja johtokunnassakin jo yli 20 vuotta.

–Koronan jälkimainingeissa myytiin pihasta aitta ja saatiin yksityisiä lahjoituksia, joista olemme enemmän kuin kiitollisia. Käännekohta oli syksyllä, jolloin lehtijuttu toi yhteydenottoja muutamilta toiminnasta kiinnostuneilta. Nyt on aloitettu jäsenkampanja, joka on tuonut kannattajajäseniksi yli 10 yritystä ja myös yksityishenkilöitä on saatu jäseniksi parikymmentä. Laskuttajien kanssa sovittu mahdollisista maksujärjestelyistä.  Iso asia on nimenomaan se, että on useampi tekijä mukana, uskaltaa järjestää tapahtumia, ei yksin tekevälle aika eikä voimat riitä. Vapaaehtoisia kaivataan vielä lisää mukaan toimintaan.

Halu pelastaa seura ja ainutlaatuinen talo houkutteli mukaan vapaaehtoistyöhön

Uusien jäsenten joukossa ovat Toni Harjula ja Nanika Vainionpää, jotka ovat laittaneen muiden mukana ”hihat heilumaan”.  Talo siivottiin kokonaisuudessaan tulevia tapahtumia silmällä pitäen. Uudet kotisivut sähköisine varauskalentereineen ja hinnastoineen luotiin ja sosiaalisen median kanavat valjastettiin tiedotusta varten.

–Olemme olleet mukana ideoimassa uusia tapahtumia ja neuvottelemassa nyt tulossa olevia. Halosen Tatjaana on hoitanut kirppistapahtuman, Vainionpää kertoo.

–Peruskorjauksia talolla on tehty turvallisuuteen liittyvissä asioissa, kuten korjattu poistumisvalot yhteistyökumppaneiden kanssa, uusittu sammuttimet ja laadittu pelastussuunnitelma, jatkaa Harjula.

–Nuorisoseuran toiminta ei ollut tuttua kummallekaan. Lehdessä oli juttu, että seuralle haetaan puuhahenkilöitä. Asia jäi vaivaamaan ja haluttiin oma panos antaa hyvälle asialle. Motiivina oli halu auttaa ja mahdollistaa seuran toiminnan jatkuminen. Seuralla on iso yhteiskunnallinen arvo nyt ja tulevaisuudessa. Nuorisoseuran talo on Aallon ensimmäinen julkinen työ ja siksikin säilyttämisen arvoinen. Haluamme, että talolla järjestetään tapahtumia säännöllisesti.

Tila soveltuu vaikkapa huonekalujen myyntiin, kokousten, koulutusten, näyttelyiden, konserttien, näytelmien ja erilaisten juhlien pitopaikaksi.

Nuorisoseuralla tulossa vilkas tapahtumakevät

ENSIMMÄINEN jo sovituista tapahtumista on 13. huhtikuuta, kun Sipsetti järjestää musiikillisen Aikamatkalla -näytelmän. Kevätkirppis täyttää talon 27. huhtikuuta. ’

Äitienpäivälauantaina 11. toukokuuta nuorisoseuralla järjestetään Kirjeitä kaivatulle -konsertti. Rokulisunnuntaina talon akustiikkaa hyödyntävät Johannes Vatjus ja Hannakaisa Nyrönen sekä Rajoilla Ensemble Goes Americana! -kesäkiertue.

–Bingon järjestämistä on suunniteltu, kyllä kylään kaksi bingoa mahtuu, toteaa Harjula.

Alajärven nuorisoseurasta kirjoitettua

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.