Kokkaamisen riemua ruokakurssilla  

Alajärven 4H-yhdistyksen ruokakurssi tarjoaa tuttujen ruokien lisäksi myös uusia makuelämyksiä ja mukavaa yhdessäoloa
Alajärven 4H-yhdistyksen ruokakurssi tarjoaa tuttujen ruokien lisäksi myös uusia makuelämyksiä ja mukavaa yhdessäoloa. Kuva: Freepik.
Alajärven 4H-yhdistyksen ruokakurssi tarjoaa tuttujen ruokien lisäksi myös uusia makuelämyksiä ja mukavaa yhdessäoloa
Alajärven 4H-yhdistyksen ruokakurssi tarjoaa tuttujen ruokien lisäksi myös uusia makuelämyksiä ja mukavaa yhdessäoloa. Kuva: Freepik.

ALAJÄRVEN 4H-yhdistys järjestää Kokataan yhdessä-ruokakurssin yhteistyössä Nelimarttojen kanssa. Raaka-aineita kurssille sponsoroi Atria. 

Kurssi on tarkoitettu 6–12-vuotiaille lapsille yhdessä oman aikuisen kanssa. Lapsi voi tulla kurssille esimerkiksi oman vanhemman, isovanhemman, kummin tai aikuisen isosisaruksen kanssa. Ruokakurssi järjestetään lauantaina 23. maaliskuuta 2024 Alajärven koulukeskuksen kotitalousluokassa. 

–Idea kurssin järjestämäiseen tuli Johanna Nelimarkalta. Hän tarjosi ideaa myös Nelimartoille ja Atrialle, jotka iloksemme he lähtivät mukaan yhteistyöhön, kertoo Alajärven 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Mari Kaunisto.  

Mainos

Johanna toimii kurssilla myös ohjaajana yhdessä Alajärven 4H-yhdistyksen toiminnanohjaaja Liu Eteläahon ja Nelimarttojen kanssa. Kurssin tavoitteena on innostaa lapsia ja perheitä laittamaan ruokaa yhdessä, sekä saada lapsille positiivisia oppimiskokemuksia. Lapset pääsevät kokemaan kokkailun lisäksi erilaisia makuelämyksiä, koska kurssilla tehdään niin perinteistä suomalaista kuin kiinalaistakin ruokaa suomalaisesta lihasta ja kasviksista.  

Kurssi on lapsille ilmainen ja aikuisilta peritään pieni kurssimaksu.  

Lisätietoja kurssista ja ilmoittautuminen löytyy Alajärven 4H-yhdistyksen kotisivujen kautta. 

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.