JPYP osoitti syntymäpäivälahjansa nuorten yrittäjyyden edistämiseen

Vesa Alanko-luopa (vas.) ja Maria Ahvenniemi (oik.) lahjoittivat JPYP:n lahjavarat 4H-yhdistyksille. Lahjoitusta vastaanottamassa olivat Liu Eteläaho ja Mari Kaunisto Alajärven yhdistyksestä, Kirsi Sänkiaho Lappajärven yhdistyksen edustajana sekä Hanna Honkaniemi Evijärveltä.
Vesa Alanko-luopa (vas.) ja Maria Ahvenniemi (oik.) lahjoittivat JPYP:n lahjavarat 4H-yhdistyksille. Lahjoitusta vastaanottamassa olivat Liu Eteläaho ja Mari Kaunisto Alajärven yhdistyksestä, Kirsi Sänkiaho Lappajärven yhdistyksen edustajana sekä Hanna Honkaniemi Evijärveltä.
Vesa Alanko-luopa (vas.) ja Maria Ahvenniemi (oik.) lahjoittivat JPYP:n lahjavarat 4H-yhdistyksille. Lahjoitusta vastaanottamassa olivat Liu Eteläaho ja Mari Kaunisto Alajärven yhdistyksestä, Kirsi Sänkiaho Lappajärven yhdistyksen edustajana sekä Hanna Honkaniemi Evijärveltä.
Vesa Alanko-luopa (vas.) ja Maria Ahvenniemi (oik.) lahjoittivat JPYP:n lahjavarat 4H-yhdistyksille. Lahjoitusta vastaanottamassa olivat Liu Eteläaho ja Mari Kaunisto Alajärven yhdistyksestä, Kirsi Sänkiaho Lappajärven yhdistyksen edustajana sekä Hanna Honkaniemi Evijärveltä.

30-VUOTISJUHLIAAN lokakuussa viettänyt Järvi-Pohjanmaan Yrityspalvelut Oy lahjoittaa yhteistyökumppaneiltaan saamansa lahjavarat nuorten yrittäjäkasvatukseen. JPYP luovutti maanantaina alueensa 4H-yhdistyksille 2 640 euron shekin nuorten yrittäjyyden edistämiseen näiden parhaaksi katsomalla tavalla.

–Kun mietimme lahjan saajaa, totesimme 4H-yhdistysten olevan luonteva valinta, koska ne tekevät hyvää työtä yrittäjyyden eteen ylläpitämällä yrittäjyyskasvatusta, totesi JPYP:n toimitusjohtaja Vesa Alanko-Luopa.

–Yrittäjyys kantaa tätä maata. Halusimme tukea näitä toimijoita, että meillä olisi yrittäjiä ja verojen maksajia jatkossakin täällä. 4H elää ja muuttuu ajan ja tarpeen mukaan.

Lahjoitus otettiin vastaan hyvillä mielin.

–Olemme tosi pieniä yhdistyksiä ja jokainen euro on tärkeä, kiitteli Vimpelin ja Lappajärven yhdistysten toiminnanjohtaja Kirsi Sänkiaho. –Tämä on iso kunnianosoitus meidän toimijoille.

4H-yrittäjyys on nuorille ikkuna yrittäjien maailmaan

Yhdistykset tekevät nuorten parissa työtä monin tavoin. Kouluyhteistyön kautta viedään nuorille tietoa esimerkiksi kesätyömahdollisuuksista sekä vaihtoehdosta työllistää itsensä. 13–28-vuotiaille tarkoitettu 4H-yrittäjyys on nuorille hyvä tapa päästä kokeilemaan yrittäjyyttä matalalla kynnyksellä, ansaitsemaan rahaa ja kehittämään taitojaan.

–Pienillä paikkakunnilla palkkatyötä on nuorille vähän ja tämä tuo mahdollisuuksia tienata yrityksen kautta rahaa, totesi toiminnanohjaaja Liu Eteläaho Alajärven 4H-yhdistyksestä.

–Kaupungit ja kunnat palkkaavat kesätöihin yleensä vasta 15-vuotiaita, huomautti Alajärven 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Mari Kaunisto.

–Ansioluettelossa näyttää paremmalta, kun voi näyttää, että on toiminut 4H-yrittäjänä kuin se, että on leikannut mummon nurmikkoa. Samalla oppii ikään kuin vahingossa muitakin taitoja, kertoi Evijärven 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Hanna Honkaniemi, jolla on 20 vuoden kokemus 4H-yrittäjyydestä.

–Sen huomaa, kun aiemmin 4H-yrittäjänä toiminut tulee meille yrittäjäneuvontaan, on ihan erilainen tatsi yrittäjyyteen ja peruselementit on jo opittu, totesi JPYP:n yritysneuvoja Maria Ahvenniemi.

Evijärvelläkin mahdollisuus kunnan yrittäjästipendiin

EVIJÄRVELLÄ 4H-yrittäjyyden perinne on pitkä ja vilkas. Alajärvellä on tällä hetkellä 16 4H-yhdistystä, joista 12 on Lehtimäen alueella. Lappajärvellä ja Vimpelissä 4H-yrittäjyyttä on toistaiseksi ollut vähemmän, mutta maakunnan alueella asuville nuorille järjestetään kuukausittain kolmen illan 4H-yrityskoulutusta Teamsin välityksellä. Siihen osallistutaan aktiivisesti myös Järviseudun alueelta.

–Se on ilmainen, eikä sido perustamaan 4H-yritystä, jos toteaakin, ettei se ole oma juttu, Honkaniemi kertoi.

–Koulutuksesta saa yhden opintopisteen, muistutti Kirsi Sänkiaho.

–Se on usein myös edellytys kunnan tarjoamalle yrittäjästipendille, jatkoi Honkaniemi.

Nyt myös Evijärvellä nuorten on mahdollista saada kunnan yrittäjästipendi.

 –Sitä voi hakea suoraan kunnan sivuilta.

Aiemmin kunnan stipendi on ollut käytössä Vimpelissä. Lappajärvellä stipendin mahdollistaa Oma Säästöpankki -säätiö.

Investointi tulevaisuuteen

HIENOA, miten tärkeimmät kumppanimme ja sidosryhmämme lähtivät lahjoittamaan. Toivottavasti tämä lahjoitus on myös inspiraationa muille toimijoille, joilla on kymppisynttäreitä. Meille nuoret, jotka sieltä ehkä kasvavat yrittäjyyteen, ovat niitä siemeniä, joihin halutaan panostaa. Tämä on investointi tulevaisuuteen, sanoi Ahvenniemi.

Meille nuoret, jotka sieltä ehkä kasvavat yrittäjyyteen, ovat niitä siemeniä, joihin halutaan panostaa. Tämä on investointi tulevaisuuteen, sanoi Ahvenniemi.
Meille nuoret, jotka sieltä ehkä kasvavat yrittäjyyteen, ovat niitä siemeniä, joihin halutaan panostaa. Tämä on investointi tulevaisuuteen, sanoi Maria Ahvenniemi.

Luitko jo nämä jutut?

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.