Uusimmat kesäblogit:

Vimpelin Osuuspankki lahjoitti toimitilat Vedon omistukseen  

Jari Lakaniemi (vasemmalla) ja Matti Mäkinen paiskaavat kättä yhteistyölle. –Seisomme muuten lähestulkoon samalla paikalla, mistä kaikki sai alkunsa. Näillä paikkeilla kohtasimme sattumalta Kari Kleemolan kanssa ja kerroin ajatuksestani tilojen suhteen ensimmäistä kertaa, mainitsee Mäkinen.
Jari Lakaniemi (vasemmalla) ja Matti Mäkinen paiskaavat kättä yhteistyölle. –Seisomme muuten lähestulkoon samalla paikalla, mistä kaikki sai alkunsa. Näillä paikkeilla kohtasimme sattumalta Kari Kleemolan kanssa ja kerroin ajatuksestani tilojen suhteen ensimmäistä kertaa, mainitsee Mäkinen.

VIMPELIN OSUUSPANKIN hallitus päätti kesäkuun kokouksessaan luovuttaa Vedon jo käytössä olleet Vimpelin liiketalossa sijaitsevat toimitilat kokonaan Vimpelin Vedon omistukseen. Yhteistyö Osuuspankin taholta osoittaa vahvaa paikallista sitoutumista sekä tukea, ja seuran puheenjohtaja Jari Lakaniemi korostaa kädenojennuksen merkitystä. 

–Kyllä olemme kovasti kiitollisia Osuuspankin tuesta, ja tiloilla on iso merkitys meille. Nyt kun ne ovat kokonaan omat, ei ole pelkoa siitä, että pitäisi äkisti lähteä mahdollisten vuokralaisten alta pois. Tila helpottaa arkea, kun välineitä voi pitää siellä säilytyksessä, eikä kaikkea tarvitse raahata mukanaan. Ja nyt voimme tehdä niistä Vedon näköiset, nauraa Lakaniemi. 

Omistajuuden vaihtuessa myös yhtiövastikkeiden maksu siirtyy Vedolle. Vimpelin Osuuspankin toimitusjohtaja Matti Mäkinen kertoo, että hallituksen kanssa tehtiin päätös nostaa pankin tukea Vedolle yhtiövastikkeiden verran, näin ollen Vedolle ei tule taloudellisia paineita vastikkeista. Mäkinen näkee yhteistyön Vimpelin Vedon kanssa luontevana tapana tukea paikallista yhteisöä. Lahjoitus sopii hyvin myös 100-vuotisjuhlavuoden teemaan. 

–Meille on tärkeää olla mukana tukemassa alueen elinvoimaa eri tavoin. Vimpelin Veto on merkittävä osa yhteisön identiteettiä, ja haluamme omalta osaltamme tukea seuran toimintaa. Eikä pelkästään urheilua tueta, vaan myös muita toimijoita. Jo pankin strategiaankin on merkitty pankin yhteisöllinen rooli, kertoo Mäkinen. 

Osuuspankin juhlavuotta juhlittiin jo kesällä Vimpelin Yrittäjien kanssa yhteistyössä järjestetyssä Olli Halosen konsertissa. Saarikentällä järjestetty kaikille maksuton konsertti keräsi katsomon täydeltä musiikin ystäviä vauvasta vaariin ja tapahtuma on saanut paljon kiitosta. 

–Muuta isompaa tapahtumaa ei ole loppuvuodelle tiedossa. Ehkä kahvittelupäivä järjestetään, mutta päivää ei ole vielä lyöty lukkoon. Hallinnon ja henkilökunnan kanssa sitten lähdemme syksymmällä reissuun, sanoo Mäkinen. 

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Vimpelin Veto

Veto aloitti sydäntykytysvoitolla

HBA–Veto 93-94 (79–79,38–32) ja Viime kauden naisten Korisliigan pronssimitalisti Vimpelin Veto aloitti kautensa hurjalla taisteluvoitolla

Juho Ihamäki jatkaa Ankkureissa

Juho Ihamäki on kirjoittanut Ankkurien kanssa vuoden jatkosopimuksen. Kotiuttajajokerina toimiva Ihamäki luo yhdessä Petteri Kortelaisen

Soinin kunta saa hyvinvointijohtajan ja kunnan organisaatio muuttuu vuoden vaihteessa.

Soini saa hyvinvointijohtajan

SOININ kunnanhallitus hyväksyi kokouksessaan 25. syyskuuta kuntaorganisaation muutokset vuoden 2024 alusta. Soini saa hyvinvointijohtajan. Hyvinvoinnin

Vimpelin Veto

Veto aloitti sydäntykytysvoitolla

HBA–Veto 93-94 (79–79,38–32) ja Viime kauden naisten Korisliigan pronssimitalisti Vimpelin Veto aloitti kautensa hurjalla taisteluvoitolla

Juho Ihamäki jatkaa Ankkureissa

Juho Ihamäki on kirjoittanut Ankkurien kanssa vuoden jatkosopimuksen. Kotiuttajajokerina toimiva Ihamäki luo yhdessä Petteri Kortelaisen kanssa vaarallisen kotiutuskaksikon Ankkurien jokeriosastolle.

Soinin kunta saa hyvinvointijohtajan ja kunnan organisaatio muuttuu vuoden vaihteessa.

Soini saa hyvinvointijohtajan

SOININ kunnanhallitus hyväksyi kokouksessaan 25. syyskuuta kuntaorganisaation muutokset vuoden 2024 alusta. Soini saa hyvinvointijohtajan. Hyvinvoinnin

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.

ILMAINEN

Digilehti

Isojako 13.9.