Eläkeläisten palveluista tarvitaan parempaa tiedottamista

Eläkeliiton Lappajärven kevätkokous keräsi runsaasti jäseniä päättämään yhdistyksen asioista. Kuva: Paula Murtoniemi.
Eläkeliiton Lappajärven kevätkokous keräsi runsaasti jäseniä päättämään yhdistyksen asioista. Kuva: Paula Murtoniemi.
Eläkeliiton Lappajärven kevätkokous keräsi runsaasti jäseniä päättämään yhdistyksen asioista. Kuva: Paula Murtoniemi.
Eläkeliiton Lappajärven kevätkokous keräsi runsaasti jäseniä päättämään yhdistyksen asioista. Kuva: Paula Murtoniemi.
ELÄKELIITON Etelä-Pohjanmaan piiri vaatii kannanotossaan, että kaikille suomalaisille on taattava turvallinen ja arvokas vanhuus.

–Jokainen meistä on joskus vanhus. Eri-ikäisten suomalaisten on voitava luottaa siihen, että hoivapalvelut vastaavat yksilöllisiä tarpeita ja ovat laadukkaita sekä saatavilla silloin kun on tarve, todetaan kannanotossa.

Kotihoidon palveluiden resurssia tulee lisätä. Lisäykset eivät kuitenkaan saa vaarantaa hoivapalveluiden resursseja.

Hyvistä palveluista ei ole hyötyä, ellei niistä tiedoteta riittävän näkyvästi. Kanavina voi olla netti, mutta se ei voi olla ainoa informaatiokanava.

Piiri vetoaa hyvinvointialueeseen, että eläkeläisten käyttäessä mitä tahansa sen palveluita, tarjolla olisi riittävästi tietoa myös kaikista ennaltaehkäisevistä palveluista. Kuntoutus on aloitettava heti loukkaantumisen ja kunnon heikkenemisen jälkeen. Näin lisätään hyviä vuosia omassa kodissa.

–Eläkeläisten erilaiset tarpeet on huomioitava paremmin. Lisäksi ne on saatava päätöksenteon keskiöön. Hyvinvointialueiden on tehtävä yhteistyötä eläkeläisjärjestöjen kanssa ja aidosti kuunneltava niitä.

Lappajärven eläkeyhdistys yhtyi kannanottoon ja haluaa lisätä siihen, että sanomalehdet ovat edelleen tärkeä tiedotuskanava vanhuksille, joilla ei ole digilaitteita.

–Kunnissa pitäisi myös olla palvelunumero, johon soittamalla saisi selvitettyä, mihin kannattaa pulmatilanteissa ottaa yhteyttä.

aiheesta lisää


Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.