• Aleksandra Laukkonen (edessä) ja Iida-Maria Lantela lämmittelivät torstaina koululaisten hiihtokisoissa.
  • Julia Pahkakankaan lähtötunnelmia.
  • 0.–2.-luokkalaiset odottelivat lähtömerkkiä.

Kuvia Evijärven koululaishiihdoista

Evijärven kouluhiihdot 14.–15.3. kirkonkylän valaistulla ladulla, tulokset:

Tyyli perinteinen.

Torstai:

Esikoulu tytöt 400 m: 1) Emilia Saarijärvi ja Julia Pahkakangas 3.18, 3) Aino Kultalahti 3.45, 4) Emilia Siltanen 3.55, 5) Rosalin Skantsi 4.08, 6) Veera Paalanen 4.13, 7) Sini Kauris 5.21.

Esikoulu pojat 400 m: 1) Tommi Kupila 3.01, 2) Aukusti Järvinen 3.04, 3) Onni Viiperi 3.06, 4) Tatu Paananen 3.15, 5) Veeti Tuomaala 3.26, 6) Johan Skantsi 3.29, 7) Ralzey San Jose 3.34, 8) Kylle Labarete 3.39, 9) Heikki Hernesniemi 3.37, 10) Aarno Kultalahti 3.45, 11) Risto Kupila 4.02, 12) Iivari Kontiainen 4.49, 13) Jami Murtoniemi 5.04, 14) Jimi Peltokangas 5.11, 15) Jiri Strömsund 5.16, 16) Veeti Lassila 5.32.

1. lk tytöt 800 m: 1) Minja Karvonen 5.58, 2) Maria Luomaranta 6.24, 3) Jessika Vesapuisto 6.51, 4) Sanni Mansikka-aho 7.06, 5) Lotta Virtanen 7.12, 6) Nelli Koski ja Mea Karvonen 7.21, 8) Eleanoora Annola 7.28, 9) Justiina Anttikoski 7.34, 10) Jade Iso-pellinen 7.38, 11) Justiina Vesala 8.12, 12) Neea Koivuoja 8.24, 13) Aleksandra Laukkonen 8.46, 14) Emilia Kultalahti 9.02, 15) Iida-Maria Lantela 9.10, 16) Helmi Takamaa 9.30, 17) Nea Hautala 10.41, 18) Serafiina Kranni 11.25.

1. lk pojat 800 m: 1) Aaro Saari 4.16, 2) Peetu Paalanen 6.14, 3) Elias Norrena 7.07, 4) Viljami Isopellinen 7.12, 5) Waltteri Lassila 7.51, 6) Aki Hietala 7.55, 7) Jesperi Ahopelto 7.56, 8) Valtteri Saari 8.06, 9) Jussi Särkijärvi 9.08.

2. lk tytöt 1,4 km: 1) Sara Huhmarsalo 5.51, 2) Sanni Anttikoski 7.17, 3) Milla Lassila 7.28, 4) Aino Kirsilä 8.41, 5) Milla Jussila 8.56, 6) Sofia Hautaheikkilä 9.16.

2. lk pojat 1,4 km: 1) Veeti Paalanen 5.09, 2) Justus Iso-pellinen 6.58, 3) Saku Tuomaala 7.05, 4) Paavo Isopellinen 7.21, 5) Eino Paalanen 8.25, 6) Oliver Joensuu 9.37, 7) Roope Vesala 9.49, 8) Elias Mäkinen 10.22, 9) Olli Uusitalo 10.25, 10) Aatu Lappinen 10.43, 11) Juuso Tuomaala 10.55, 12) Turo Söderling 11.15, 13) Paavo Saarteinen 11.28, 14) Lucas Latukka 11.33.

Perjantai:

3.–4. lk tytöt 1,4 km: 1) Aija Koivisto 5.17, 2) Sara Saarijärvi 5.40, 3) Heidi Pahkakangas 6.13, 4) Siiri Hautamäki 6.17, 5) Kirsikka Koskimäki 6.23, 6) Josefiina Haapasalo 6.52, 7) Milla Karvonen 6.53, 8) Roosa Norrena 7.11, 9) Melissa Isopellinen 7.30, 10) Ella Anttikoski ja Neea Peltokangas 7.51, 12) Jasmin Kupila 8.08, 13) Helmiina Kytölä 9.07, 14) Wilma Kontiainen 9.29.

3.–4. lk pojat 1,4 km: 1) Elias Kujala ja Matias Mäkinen 5.44, 3) Tomi Koski 5.46, 4) Joshua Takamaa 5.52, 5) Paavo Järvinen 6.03, 6) Oskari Virtanen 6.24, 7) Niko Koivuoja 6.28, 8) Arttu Vesala 6.43, 9) Valtteri Ahopelto 7.09, 10) Elias Pykäri 7.47, 11) Elmeri Isopellinen 8.00, 12) Akseli Lappinen 8.17.

5.–6. lk tytöt 2,2 km: 1) Nea Paalanen 10.39, 2) Julianna Koskimäki 10.58, 3) Helmi Karlström 11.35, 4) Jenni Saari 12.23, 5) Tytti Huuskonen 12.31, 6) Kerttu Kujala 12.53, 7) Titta Huuskonen 13.32, 8) Peppi Kontiainen 13.54, 9) Neea Kahari 16.03.

5.–6. lk pojat 2,2 km: 1) Asser Koivisto 8.53, 2) Touko Storvik 9.41, 3) Joonas Närhi 10.26, 4) Eetu Kujala 10.57, 5) Luukas Kettunen 11.24, 6) Joni Tuomaala ja Tony Heikkilä 11.26, 8) Valtteri Vesala 11.59, 9) Leo Siukola 12.09, 10) Arttu Mikkola 12.21, 11) Aatu Mikkola 12.46, 12) Roni Peltokangas 13.48, 13) Oskari Kellokoski 14.08, 14) Rasmus Latukka 14.22, 15) Jalmari Kangasmetsä 15.07, 16) Arttu Saari 15.30, 17) Matti Latukka 15.40, 18) Samuel Nenonen 15.45, 19) Jimi Takamaa 16.18, 20) Miko Ahto 17.38.

Jaa juttu: