Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Särkiniemen historian suurin moottoriurheilutapahtuma rakentuu talkoilla

Särkiniemen autourheilurata valmistautuu historiansa suurimpaan tapahtumaan. Tarja Laurila ja Hannu Kangas kertovat, että talkootyöllä rakennetaan puitteita ensi kesän jokamiesluokan SM-kilpailulle.
Särkiniemen autourheilurata valmistautuu historiansa suurimpaan tapahtumaan. Tarja Laurila ja Hannu Kangas kertovat, että talkootyöllä rakennetaan puitteita ensi kesän jokamiesluokan SM-kilpailulle.
Särkiniemen autourheilurata valmistautuu historiansa suurimpaan tapahtumaan. Tarja Laurila ja Hannu Kangas kertovat, että talkootyöllä rakennetaan puitteita ensi kesän jokamiesluokan SM-kilpailulle.
Särkiniemen autourheilurata valmistautuu historiansa suurimpaan tapahtumaan. Tarja Laurila ja Hannu Kangas kertovat, että talkootyöllä rakennetaan puitteita ensi kesän jokamiesluokan SM-kilpailulle.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Kaivinkoneet liikkuvat, vasarat paukkuvat ja talkoolaiset työskentelevät Lappajärven Särkiniemen autourheiluradalla. Monella vapaaehtoisella kesälomapäivä kuluu talkoissa, sillä radalla järjestetään ensi heinäkuussa ensimmäistä kertaa jokamiesluokan yleisen sarjan SM-kilpailu. Edessä on Lappajärven Urheiluautoilijoiden historian suurin järjestelyurakka.

Talkoisiin osallistuu kerrallaan noin 20 vapaaehtoista. Talkootyön tulokset näkyvät jo radalla, jota valmistellaan heinäkuun 2027 suurkilpailua varten.

Seuran varapuheenjohtaja Hannu Kangas kertoo, että SM-kilpailun saaminen Lappajärvelle on vuosien työn tulos.

–Olemme kehittäneet tätä aluetta määrätietoisesti kymmenien vuosien ajan Olemme järjestäneet onnistuneita kilpailuja, ja niiden kautta olemme ansainneet maineen luotettavana järjestäjänä. Sen ansiosta meille myönnettiin ensi kesän SM-kilpailu.

Heinäkuun 2027 alussa ajettava kilpailu on seuralle historiallinen. Yleisöä odotetaan noin 6 000, mikä tekee siitä Lappajärven ensi kesän suurimman yksittäisen tapahtuman.

Yleisömäärä näkyy myös rakennustöissä. Nykyisen tornin rinnalle rakennetaan toinen torni, katsomotiloja lisätään ja alueelle tehdään uusia palvelualueita. Tavoitteena on saada käyttöön myös kiinteä vesi- ja viemäröinti. Kilpailu televisioidaan, mikä edellyttää uusia mediatiloja.

–Pyrimme tekemään hienoimman jokamiesluokan SM-kilpailun, mitä Suomessa on järjestetty, Kangas sanoo.

Talkoot (2)
Talkoolaisia kahvitauolla.

Fixus Tc-King -kilpailu syyskuussa

Ennen ensi kesän kilpailua Särkiniemessä järjestetään 20. syyskuuta Fixus Tc-King -kilpailu, joka toimii samalla tärkeänä kenraaliharjoituksena. Sen aikana testataan käytännössä kilpailun järjestelyjä ja varmistetaan, että kaikki toimii suunnitellusti.

Suurin haaste on yleisön saaminen kilpailupaikalle. Radan pysäköintitilat eivät riitä tuhansille katsojille, joten kuljetuksia suunnitellaan hoidettavaksi linja-autoilla. Tavoitteena on rakentaa kilpailuviikonlopusta koko Lappajärveä hyödyttävä tapahtuma, johon liittyisi ohjelmaa myös Hotelli Kivitipun ympäristössä.

Lappajärven Urheiluautoilijoiden puheenjohtaja Tarja Laurila tietää, kuinka paljon työtä kilpailun järjestäminen vaatii.

–Kisalupia haetaan AKK:lta, pelastuslaitokselta ja poliisilta. Lisäksi tarvitaan toimitsijoita ja hoidetaan lukuisia käytännön järjestelyjä. Työtä riittää paljon ennen kuin ensimmäinen auto on radalla.

Laurilan oma perhe on ollut mukana autourheilussa vuosikymmeniä. Vaikka hän ei itse kilpaile, puoliso ja lapset ovat harrastaneet lajia pitkään, ja seuratyö on tullut tutuksi sitä kautta.

Talkoot jatkuvat Särkiniemessä vielä kuukausien ajan. Syyskuussa ajettava kansallinen kilpailu tarjoaa yleisölle ensimmäisen mahdollisuuden nähdä, miten uudistuva rata ja järjestelyt toimivat käytännössä. Samalla alkaa lähtölaskenta kohti heinäkuun 2027 SM-kilpailua.

Leevi Norrena

Torni
Särkiniemen autourheiluradalle rakennetaan uutta tornia osana valmistautumista ensi kesän SM-kilpailuun. Torni palvelee kilpailun toimitsijoita, mediaa ja televisiotuotantoa.

Lue myös

Jaa Somessa

Jätä kommentti