70-vuotias voimisteluseura Lappajärven Veikottaret on merkittävä ja arvostettu liikuttaja  

Kuva Suomen naisten liikuntakasvatusliiton juhlasta Vaasan urheilukentällä vuodelta 1947, jolloin Veikottaret olivat vielä osa Lappajärven Veikkoja.
Kuva Suomen naisten liikuntakasvatusliiton juhlasta Vaasan urheilukentällä vuodelta 1947, jolloin Veikottaret olivat vielä osa Lappajärven Veikkoja.
Kuva Suomen naisten liikuntakasvatusliiton juhlasta Vaasan urheilukentällä vuodelta 1947, jolloin Veikottaret olivat vielä osa Lappajärven Veikkoja.
Kuva Suomen naisten liikuntakasvatusliiton juhlasta Vaasan urheilukentällä vuodelta 1947, jolloin Veikottaret olivat vielä osa Lappajärven Veikkoja.

MERKKIPÄIVÄÄNSÄ piakkoin juhliva Lappajärven Veikottaret liikuttaa niin lapsia, nuoria kuin myös aikuisiakin ja on tuonut paikkakunnalle voimistelukulttuuria. 

Veikottarien 70-vuotisjuhlanäytös pidetään Kivitipussa tiistaina 25. huhtikuuta kello 18. Juhlassa nähdään Lappajärven Veikottarien ryhmien viisi esitystä, joita on harjoiteltu ahkerasti kevään mittaan, sekä ohjaajien oma esitys. Esitysten välillä muistellaan Veikottarien historiaa ja katsellaan vanhoja valokuvia sekä videoita.  

Lappajärven Veikottaret ry on rekisteröity virallisesti 28.8.1953, mutta toimintaa sillä on ollut jo paljon aikaisemmin osana Lappajärven Veikkojen toimintaa.  

−2000-luvulla seuran toiminta oli tauolla lähes kymmenen vuotta. Elvytimme toiminnan uudelleen vuonna 2018, jolloin tutustuimme vanhoihin, vuonna 1953 laadittuihin seuran sääntöihin. Seuran tavoitteena on ollut vahvistaa ja lujittaa liikunta- ja voimisteluharrastusta sekä terveellisten elämäntapojen noudattamista. Samat tavoitteet pätevät edelleen, joskin uudistimme alkuperäisiä sääntöjä hieman tähän päivään, kertoo Lappajärven Veikottarien johtokunnan puheenjohtaja Anna-Maija Kuusela

YHDISTYS on kuulunut ja kuuluu edelleenkin Suomen Voimisteluliittoon (entinen SVOL) ja on osallistunut monenlaisiin suurtapahtumiin, kuten muun muassa Helsingissä järjestettyihin suurkisoihin ja Syke100 -tapahtumaan. Veikottarissa on myös suoritettu erilaisia voimistelumerkkejä aina alkeismerkistä kultamerkkiin.  

−Lappajärven Veikottaret on tarjonnut myös nuorille mahdollisuuden työllistyä ja saada ohjauskokemusta eri ryhmien ohjaajina. Monelle nuorelle Veikottaret on ollutkin ensimmäinen työllistäjä ja ponnahduslauta työelämään tai jopa antanut suuntaa ammatinvalintaan, Kuusela toteaa. 

Yhdistys on myös työllistänyt nuoria kesän ajaksi pitämään muun muassa erilaisia kesäliikuntakerhoja. Lisäksi Veikottaret järjestää toimintaa vuosittain kunnan lasten ja nuorten toimintaviikoille.  

Tänä päivänä Veikottarissa toimii neljä ryhmää: Hulivili -perheliikuntaryhmä, Vallattomat (5−6-vuotiaat), Tähdenlennot (1.lk−2.lk) ja Kuunsäteet (3.lk−6.lk). Lisäksi kerran kuukaudessa Lappajärvellä käy cheerleadingvalmentaja pitämässä työpajaa.  

Yhdistyksellä on seitsemän palkattua nuorta ohjaajaa, jotka ovat toimineet ensin ryhmien apuohjaajina, jonka jälkeen he ovat siirtyneet ohjaajiksi ja käyneet ainakin yhden Suomen voimisteluliiton koulutuksen. Hulivili-perheliikunnan ohjaajina toimivat aikuiset vapaaehtoiset. Viikoittain ryhmissä liikkuu noin 70 lasta ja nuorta. Toiminta on kasvanut joka vuosi.  

Lappajärven Veikottarissa toimii johtokunta, joka kokoontuu kahdesti vuodessa. Vuosittain järjestetään joulu- ja kevätnäytökset sekä yhdestä kahteen jumppatapahtumaa varojen keräämiseksi. 

−Veikottarien toiminta on avointa kaikille. Otamme mielellämme mukaan uusia toimijoita, innostaa Kuusela. 

Kaija Hurmerinta

Luitko myös tämän? Iloiset ja vauhdikkaat tanssiesitykset viihdyttivät Järvilakeuden kansalaisopiston tanssiryhmien kevätnäytöksessä – Järviseudun sanomat (jarviseudunsanomat.fi)

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.

ILMAINEN

ISOJAKO

JA