Vimpelin Martat järjestävät toimintaa kaiken ikäisille 

Maria Kangasaho etsii hamahelmitöille malleja netistä. Hamahelmet taipuvat moneen!
Maria Kangasaho etsii hamahelmitöille malleja netistä. Hamahelmet taipuvat moneen!
Maria Kangasaho etsii hamahelmitöille malleja netistä. Hamahelmet taipuvat moneen!
Maria Kangasaho etsii hamahelmitöille malleja netistä. Hamahelmet taipuvat moneen!

VIMPELIN kirjaston tiloissa hamahelmeilevät Martat toivottavat iloisesti tervetulleeksi toimintaan mukaan. Vuorossa on tällä kertaa kertaluontoinen hamahelmi -askartelu, joka ei vaadi osallistujilta muuta kuin paikalle tulon, tarvikkeet ja ohjeet löytyvät paikan päältä. 

–Kirjasto on ollut hyvä paikka pitää tällaisia tuokioita. Silloin tällöin mukaan eksyy myös muita kirjastoon tulleita, jotka eivät tapahtumasta tienneet. Se on aina mukava juttu, sanoo Pilvi Hanhikoski. 

Hanhikoski kertoo, että Marttojen toiminta on kaikille avointa. Paljon on järjestetty tapahtumia koko perheelle, kuten pulkkamäkeä ja makkaranpaistoa. Ruoka- ja sienikurssit ovat olleet suosittuja myös. 

–Meille voi ehdottaa ideoita vaikkapa yhdistyksen Facebook -sivuilla tai sähköpostitse. Mahdollisuuksien mukaan sitten toteutamme toiveita. Olemme pieni ja joustava yhdistys, joten tapahtumien järjestäminen onnistuu joskus lyhyelläkin varoitusajalla. 

Vimpelin Martat järjestävät yhdistyksen jäsenille myös reissuja. Osallistuminen viime vuosina on ollut hiljaisempaa kuin yleensä, mutta Martat luottavat siihen, että toiminta virkistyy kyllä ajan kanssa. 

 –Toukokuulle on toiveissa järjestää keväälle lautapeli-ilta, kertoo Jaana Uusitupa

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.