Uusimmat kesäblogit:

MLL:n perhekahvila Kortesjärvellä tarjoaa kohtaamisia, vertaistukea ja uusia tuttavuuksia 

Tällä viikolla MLL Kortesjärven perhekahvila on kiinni Jenna Perkkalaisen lomaillessa Ylläksellä. Kuvassa lapset Aarre ja Kielo Manninen.
Tällä viikolla MLL Kortesjärven perhekahvila on kiinni Jenna Perkkalaisen lomaillessa Ylläksellä. Kuvassa lapset Aarre ja Kielo Manninen.

PERHEKAHVILA tarjoaa äideille mahdollisuuden irrottautua arjesta ja kohdata muita vanhempia matalalla kynnyksellä. Kokoontuminen tapahtuu keskiviikkoisin kunnantalon tiloissa, eikä sinne tarvitse erikseen ilmoittautua. 

–Itse aloitin käymään MLL:n perhekahvilassa vuonna 2018 esikoisen synnyttyä. Minulle se toi valtavasti sisältöä arkeen ja koin tärkeäksi sen, että kahvilassa pystyi kohdata samassa elämäntilanteessa olevia. Olen itse Evijärveltä kotoisin, joten sain kahvilatoiminnan kautta myös uusia ystäviä, kertoo Jenna Perkkalainen

–Kortesjärvellä ei ole muuta paikkaa, jossa äidit lapsineen voivat kiireettä ”norkoilla”. Meillä on Kauhavan kaupungin osoittamat kivat tilat, jossa on lapsille leluja ja toimintaan sopivat puitteet. Sinne on helppo mennä. Sillä, että kaupunki tukee yhdistyksen toimintaa, on iso merkitys, hän jatkaa. 

Säännöllisen perhekahvilatoiminnan lisäksi MLL Kortesjärven paikallisyhdistys järjestää perheiden iloksi myös muita tapahtumia. Ensi viikolla lämpenee Kortesjärven Ylikylän rantasauna äideille kello 18–20.30. Tapahtuma on ilmainen ja mahdollisuus on kokeilla halutessaan myös avantouintia. 

–Ennen koronaa meillä oli aina silloin tällöin äitien iltoja. Kauneudenhoitoa, elokuvailtaa ja sen sellaista. Nyt ajateltiin uudestaan herätellä perinnettä henkiin, sanoo Perkkalainen. 

–Toukokuulle on suunnitteilla toinen äitien ilta. 

PERKKALAINEN rohkaisee myös uusia äitejä osallistumaan toimintaan, kaikki ovat lämpimästi tervetulleita ja mukaan mahtuu. 

–Niin sanotulle aktiivipankillekin olisi tilausta. Aina on tarve sellaisille henkilöille, joilta voisi tarvittaessa kysyä apua tapahtumien järjestelyihin. Myös syksylle kaivattaisiin lisäkäsiä Perhekahvilan pyörittämiseen! Meille tulee perheenlisäystä ja siinä voi vierähtää hetki aikaa kolmikon kanssa pelkästään kotosalla.  

MLL:n paikallisyhdistysten toiminta pyörii täysin vapaaehtoisten voimin, hyvässä porukassa tapahtumien suunnittelu ei kuitenkaan tunnu liian kuormittavalta. 

–Koen tärkeänä sen, että lapsiperheille ja äideille järjestetään tapahtumia. Tulee itsellekin hyvä mieli, kun on saanut jotain aikaan. Tämä on samalla sellainen koko perheen harrastus, kyllä tämä miestäkin vähän työllistää, nauraa Perkkalainen.  

–Ja lapset tietysti ovat järjestetyissä tapahtumissa mukana. On meillä ollut miehillekin suunnattua toimintaa, mutta sille ei ehkä ole säännöllistä tarvetta. Ehkä miesten on helpompi irrottautua arjesta ja lähteä vaikka SEO:lle kahville. Meillä naisilla on sitten vähän samanlaista tämä MLL:n toiminta! 

MLL Kortesjärven tapahtumista voit löytää lisätietoa yhdistyksen sosiaalisen median kanavilta Facebookista ja Instagramista.  

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Bingoilta keräsi mukavan kokoisen porukan pelaamaan yhden ja kahden rivin sekä täyden lapun palkinnoista.

Karvalan Unskilla pelattiin bingoa

KARVALAN Unskilla Lappajärvellä aloitettiin keskiviikkona bingoillan vietto, josta yrittäjät Heli ja Veli-Matti Saariaho toivovat jatkuvaa

Bingoilta keräsi mukavan kokoisen porukan pelaamaan yhden ja kahden rivin sekä täyden lapun palkinnoista.

Karvalan Unskilla pelattiin bingoa

KARVALAN Unskilla Lappajärvellä aloitettiin keskiviikkona bingoillan vietto, josta yrittäjät Heli ja Veli-Matti Saariaho toivovat jatkuvaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Artikkelit vuosittain

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.

ILMAINEN

Digilehti

Isojako 13.9.