Vaihda salasana Kirjaudu

”Alajärvi on edelleen koti” – Komiat valloittaa Suomen tanssilavoja, mutta yhteys kotikaupunkiin säilyy

Komiat esiintyi Juhlavuoden Festivaaleilla Alajärven Saltex areenalla 29. elokuuta.
Komiat esiintyi Juhlavuoden Festivaaleilla Alajärven Saltex areenalla 29. elokuuta.
Komiat esiintyi Juhlavuoden Festivaaleilla Alajärven Saltex areenalla 29. elokuuta.
Komiat esiintyi Juhlavuoden Festivaaleilla Alajärven Saltex areenalla 29. elokuuta.
Julkaistu:
Kategoria:
,
Aihe:
Tämä juttu löytyy myös
1.9.2026
osta
Lukuaika:
2–3 minuuttia

Kiireisestä aikataulustaan huolimatta alajärveläislähtöinen Komiat-yhtyeen laulaja Aleksi Yli-Sissala, ehti istahtaa hetkeksi Juhlavuoden Festivaalien keikan jälkeen jakamaan mietteitään Alajärvestä sekä bändin tämänhetkisestä suosiosta.

Yli-Sissalan näkökulmasta lavatanssikulttuuri voi hyvin. Lavoja on poistunut, mutta uutta väkeä on löytänyt tanssien piiriin.

–Median sekä sosiaalisen median kautta on tullut näkyvyyttä. Lavatanssien hienot asiat ja miten ihania kokemuksia ne voivat olla, ovat päässeet uudestaan esiin. Meillä on ilo ja kunnia olla mukana siinä aallossa, Yli-Sissala toteaa.

Hänen mukaansa yhtyeen menestys on vaatinut kovasti töitä, aikaa sekä oikeita ihmisiä ympärille. Alkuperäinen ajatus, millä liikkeelle on lähdetty, on kannatellut tekemistä.

–Ollaan kohtuu suoraviivaisia, pelataan vahvuuksilla ja ollaan selkeästi kuitenkin bändi. Menestys on tuntunut tosi hyvältä. Porukka ympärillä sanoo, että ”teillä menee tosi hyvin” ja kyllähän sen itsekin huomaa, että yleisöä riittää ja musiikki soi radioissa, myöntää Yli-Sissala.

–Tekeminen on silti edelleen hyvin samanlaista; on paljon hienoja juttuja, mutta on myös niitä pitkiä matkoja, öitä ja hiljaisia aamutunteja keikka-autossa, mitkä pitää jalat maassa. Porukalla kun tehdään, ei pääse liikaa yksin murehtimaan tai ajattelemaan, että olisi isompi, kuin mitä onkaan.

Yli-Sissala kokee tällä hetkellä elävänsä unelmaansa.

–Musiikillinen mielenkiintoni on ollut laaja, enkä aluksi osannut viitoittaa kovin tarkasti, mikä se juttu on. Se on löytynyt tämän bändin muodossa, tunnen olevani kotona tämän musiikin kanssa.

Haaveena on saada kokea vielä paljon uutta ja erilaista musiikin saralla, ja tärkeänä Yli-Sissala kokee, että sitä pystyisi myös jatkossa tekemään hyvällä mielellä.

–Tätä on hankala mieltää työksi, tuntuu niin mahtavalta ja etuoikeutetulta saada tehdä tällaista.

Alajärveltä hyvät eväät ulkomaailmaan

Omassa kotikaupungissa esiintyminen tuntuu Yli-Sissalasta hyvältä, mutta samalla se luo myös paineita. Itseään on täytynyt muistutella, että riittää, kun tekee sen, mitä on tullut tekemään.

–Keikka meni tosi hyvin ja yleisö oli hyvin mukana. Vuosien aikana isotkin yleisöt ovat jo tulleet tutuiksi, mikä varmasti helpotti. Ihanaa, että tällaisia tapahtumia järjestetään ja että sain olla itse täällä paikallisena mukana.

Alajärvi on yhä kiinteä osa Yli-Sissalan elämää. Perhe sitoo paikkakuntaan ja Alajärven tapahtumia tulee seurattua aktiivisesti. Kotona tulee käytyä usein.

–Varsinkin pesäpallostadionilla on tullut vietettyä aikaa. Alajärvi on edelleen iso osa persoonaa.

Alajärven parhaiksi puoliksi Yli-Sissala mainitsee yhteisöllisyyden ja monipuolisuuden.

–Tämä on sopivan kokoinen ja keskeisellä paikalla, löytyy tapahtumia ja menoa, mutta myös sitä rauhaa, mitä monet arvostavat. Täällä on mahtavat liikunta- ja vapaa-ajanviettomahdollisuudet, mitkä ovat tosi tärkeitä juttuja.

Lopuksi Yli-Sissala haluaa välittää kiitokset Alajärven kaupungille, perheelle ja läheisille, jotka ovat hänen elämäänsä Alajärvellä vaikuttaneet. Myös opettajille hän haluaa lähettää kiitoksen.

–Täällä on ollut mahtavia musiikin- ja luokanopettajia sekä muita, jotka ovat auttaneet minua eteenpäin. Minulla ei ole sellaista oloa, että täältä pois lähteminen olisi mahdollistanut mitään, vaan enemmänkin, että täällä sai niin hyvän pohjan, että olen pärjännyt tuolla ulkomaailmassa.

Marleena Lillstrang

Joko luit nämä?

Tämä juttu on julkaistu
1.9.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti