Juttu lyhyesti
—
Ajaessaan viime vuonna Evijärvellä Särkikylän kautta Järviseudun Sanomien päätoimittaja Hannu Takala sai inspiraation. Kylätalon kulmilla muistuivat mieleen nuoruuden uroteot Särkikylässä.
–Kotiin päästyäni aloin lukea Särkikylän kyläkirjaa, ja kerrata historiaa. Särkikylässähän oli aikoinaan hyvin voimakas työväenliike, mikäli kyläkirjaa on uskominen, ja siellä on useita kiinnostavia paikkoja, muun muassa tämä nykyinen kylätalo.
Mielessä alkoi kehkeytyä kylään sijoittuva jännäri, ja sen idea sai pontta eräästä viime syksyn pääkirjoituksesta.
Takala on kirjoittanut aina, pääasiassa historiikkeja ja muistelmia, mutta myös artikkeleita ja pääkirjoituksia. Romaanikäsikirjoitus on ensimmäinen laatuaan. Kirjan teksti syntyi hyvin nopealla tahdilla. Plutoniumin varjossa -teos lainaa piirteitä Huovisen ja Paasilinnan veijariromaaneilta ja yhdistää ne Ilkka Remeksen maailmaan, jossa kansainväliset toimijat, niin lailliset kuin laittomatkin, havittelevat resursseja vaivoja säästelemättä. Takala on nauttinut henkilöiden luomisesta ja herkutellut hahmoilla. Moni kirjan sivuilla seikkaileva hahmo on päätynyt sinne tosielämästä; osa omalla nimellä, osa persoonina, jotka ovat saaneet uuden nimen ja uusia ulottuvuuksia.
–Päähenkilö, sähköasentaja Reima Holappa on entinen oppilaani, oman elämänsä sankari mies, joka tekee mitä haluaa, kun muut tekevät, vain mitä osaavat. Alkoholisoitunut patologi Sirniö on niin ikään henkilö, jonka olen joskus tavannut. Myös tuttavien veistelyä ja lentäviä lauseita on päässyt mukaan tarinaan.
Villejä juonenkäänteitä ja yksityiskohtien hiomista
Takala on tarkastanut kaikki historialliset seikat ja tekniset yksityiskohdat liittyen esimerkiksi kansainvälisten toimijoiden käyttämän tekniikkaan. Teos sisältää myös tarkkoja, takalamaisia havaintoja yhteiskunnasta, ihmisistä ja ympäristöstä, jossa elämme.
Kirjoitusprosessia Takala kuvaa mielenkiintoiseksi ja antoisaksi.
–Tarina ja juonenkäänteet vain tulivat, sen kummemmin suunnittelematta. Nyt, kun tekstiä lukee painetusta kirjasta, se tuntuu hieman siltä, että joku muu olisi sen kirjoittanut.
Kirjan kustantaa Aviador/Momentum Kirjat. Takala on tyytyväinen editori Konsta Lapinojan työhön.
–Hän teki hyviä huomioita. Teksti oikoluettiin, ja ratkaisuja tehtiin tekstin tyylin mukaisesti. Kirjan ulkoasu on mieleinen; toivoin selkeyttä, helppolukuisuutta ja tietynlaista paperia. Kansi on itse suunnittelemani. Kuva on napattu Lappajärvellä Karhusaareen johtavalta tieltä viime syksynä.
Julkaisutilaisuus Evijärvellä
Kirjan julkaisutilaisuus järjestetään 3. syyskuuta Evijärven kirjastolla kello 18. Sanna Kivimäki haastattelee kirjailijaa.
–Olisi oikeus ja kohtuus, että kirjan tiimoilta järjestettäisiin tilaisuus Vimpelissäkin. Selvittelen asiaa, toteaa Takala.
–Olen saanut ihan mukavaa palautetta kirjan jo lukeneilta. Onhan se sellainen räävittömän poikkitaiteellinen rääpäisy. Yksi totesi, että ”Se meni sitten yhdellä istumalla, muutama norttitauko oli välissä”. Toinen kertoi, että tuttuja paikkoja ja ihmisiä käsittelevä teksti kiinnostaa, ja rakenne suorastaan vaatii lukemaan. Omasta mielestänikin tarina rullaa hyvin eteenpäin.
Kirjaa saa kirjoittajalta, useista paikoista Järviseudulta, nettikirjakaupoista sekä paikallisista kirjastoista, joissa teoksesta on jo varauksia.
–Jos saa ennustaa, niin plutoniumi leviää Järviseudulla lähiaikoina, Takala ennustaa virne suupielessään.
–Ja loppupeleissä asia selviää lukemalla kirja, hän lisää.



