Vaihda salasana Kirjaudu

Lähdemäen iskut takasivat jaksovoiton Pallokerhosta

Elise Lähdemäki onnistui loistavasti yllättämällä etutilanteessa kaksi kertaa Kajaanin ulkokentän.
Elise Lähdemäki onnistui loistavasti yllättämällä etutilanteessa kaksi kertaa Kajaanin ulkokentän. Kuva: Rami Kaunisto.
Elise Lähdemäki onnistui loistavasti yllättämällä etutilanteessa kaksi kertaa Kajaanin ulkokentän.
Elise Lähdemäki onnistui loistavasti yllättämällä etutilanteessa kaksi kertaa Kajaanin ulkokentän. Kuva: Rami Kaunisto.
Julkaistu:
Kategoria:
Lukuaika:
1–2 minuuttia

KPK – Lavepesis 2–1 (4–2, 3–6, 4–2k)

Naisten Ykköspesiksen pudotuspelipaikoista ja kotiedusta käydään kiivasta taistelua pari kierrosta ennen runkosarjan päätöstä. Lavepesiksellä on myös lusikkansa tässä sopassa. Se nappasi toisen jakson Kajaanilta, ja näin Jokilaakson PesäKuula säilytti paikkansa pohjoislohkon kärjessä.

Tasainen ottelu ratkesi jälleen kotiutuskilpailussa, kuten pari viikkoa sitten Lappajärvellä. Peli eteni samaa kaavaa noudattaen kuluvan kauden tapaan. Avausjaksolle Lavettaret eivät ole löytäneet lääkettä eivätkä keinoa saada tulosta heti pelin alkuun. Toisen jakson voittoja on sen sijaan kertynyt kiitettävästi, kuten nytkin.

Ensimmäinen jakso oli kahden kotiuttajan tasainen vääntö, jonka Pallokerhon Neija Valli vei nimiinsä kolmella onnistumisella. Lavepesiksen Aino Kesti antoi hyvän vastuksen kahdella lyödyllä, mutta olisi kaivannut muulta joukkueelta apuja. Vieraiden pienet ulkopelivirheet vauhdittivat emännät jaksovoittoon.

Elise Lähdemäki nousi toisen jakson Lavettarien hahmoksi. Hän juoksutti kahdessa ensimmäisessä vuorossa Kajaanin koppareita kahden kunnarin ja kahden tavallisen juoksun arvoisesti. Aada Niskasen kakkosjatkelyönti puraisi myös, ja tilanne oli lupaavasti 0–5 vihreäpaidoille. Pallokerhon pelätyn kotiuttajan Elina Huttusen johdolla kotijoukkue iski toisen vuoron tasoittavalla kolme juoksua. Lavepesis ei tuosta säikähtänyt, vaan pelasi vakuuttavaa ulkopeliä päätösvuoroon saakka. Niskanen kaunisteli vielä pelin toisella juoksullaan selvän jaksovoiton.

Kotiutuskilpailussa lyöjätilaston kärkipäässä majailevat kajaanilaiset löivät heti luun kurkkuun neljällä peräkkäisellä onnistumisella. Näistä kolme juoksua tuli vastustamattomilla välilyönneillä. Lavepesiksen Anni Kangas ja Aino Kesti aloittivat hyvin takaa-ajon, mutta kaksi juoksua ei riittänyt.

Tässä pelissä Lavettarien ykköskärki Elise Lähdemäen johdolla onnistui ratkaisevasti takaamaan sarjapisteen. Lähdemäen upean illan saldo oli 2+2 lyötyä, kolme tuotua ja 11 kärkilyöntiä. Toisena palkittiin kolme juoksua tuonut ja 83 prosentin sisäpelitehoilla pelannut Jenna Rajala.

Sarjaohjelma on heittänyt vihreäpaidoille päätöskierroksille kärkipään joukkueita vastustajiksi. Yksi niistä, etelälohkon kolmonen Kuusankosken Puhti, saapuu Veikkolaan lauantaina kello 17 alkavaan peliin. Todennäköisesti taas tulee tiukka ottelu. Nyt kannattaa tulla paikan päälle kauden viimeiseen runkosarjan kotipeliin. Ottelutauolla on luvassa mielenkiintoisia uutisia ensi kautta silmällä pitäen.

Reijo Kärnä

Lue myös

Jaa Somessa

Jätä kommentti