Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Kirjaudu

Kuntayhtymähallitus hyväksyi JAMIn lukuvuosimaksut kolmansista maista tuleville opiskelijoille  

DSC2571
DSC2571
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Järviseudun koulutuskuntayhtymän kuntayhtymähallitus käsitteli kokouksessaan 12. maaliskuuta kolmansista maista tulevien opiskelijoiden lukuvuosimaksuja. Toisen asteen koulutuksen maksullisuus koskee vuoden 2026 elokuusta alkaen pääsääntönä kolmansista maista tulevia lukion tai ammatillisen koulutuksen opiskelijoita, jotka saapuvat maahan tai oleskelevat Suomessa opiskelijan oleskeluluvalla. Kolmannen maan kansalaisella tarkoitetaan muun maan kuin Euroopan unionin jäsenvaltion, Islannin, Liechtensteinin, Norjan tai Sveitsin kansalaista. 

Maksut koskevat elokuussa 2026 tai sen jälkeen opintonsa aloittavia. Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto ja liiketoiminnan perustutkinnon lukuvuosimaksu JAMIssa on 9 500 euroa, ajoneuvoalan, kone- ja tuotantotekniikan, luonto- ja ympäristöalan, maatalousalan, matkailualan, puutarha-alan, puuteollisuuden, rakennusalan, ravintola- ja cateringalan sekä sähkö- ja automaatioalan perustutkinnon 12 000 ja logistiikan perustutkinnon 15 000 euroa. 

Lukuvuosimaksuja ei peritä esimerkiksi pysyvän oleskeluluvan saaneilta tai vaihto-opiskelijoilta. Koulutuksen järjestäjien saamassa rahoituksessa maksullisuuden piirissä olevia opiskelijoita ei enää huomioida valtionosuusrahoituksessa. Lukukausimaksulla katetaan koulutuksen järjestämisestä aiheutuvat kustannukset. Ammatillisessa koulutuksessa lukuvuosimaksun maksavat henkilöt, joiden ensimmäinen oleskelulupa Suomeen on myönnetty opiskelun perusteella ja täysi-ikäiset, jotka tulevat Suomeen perhesiteen perusteella, jos heidän perheenkokoajansa oleskelulupa tai ensimmäinen oleskelulupa on myönnetty opiskelun perusteella. Nämä henkilöt maksavat lukuvuosimaksun aina siihen asti, kun he saavat pysyvän oleskeluluvan. 

Oppivelvolliselle nuorelle opiskelu Suomessa on ilmaista. Oppivelvollisia ovat alle 18-vuotiaat perheensä tai huoltajansa mukana Suomeen tulleet lapset saatuaan Suomesta kotikunnan. Perheenkokoajan oleskeluluvan myöntöperusteella ei ole merkitystä. Jos kotikunnan saa vasta sen jälkeen, kun on täyttänyt 18-vuotta, ei henkilö ole Suomessa oppivelvollinen eikä oikeutettu maksuttomaan koulutukseen. 

Opiskelijan oleskeluluvan myöntämisen edellytyksenä on, että lukuvuosimaksu on suoritettu. Lukuvuosimaksun maksaminen on siten edellytys myönteiselle oleskelulupapäätökselle. Lukuvuosimaksu määrätään opiskelijalle, joka on valittu koulutukseen ja vastaanottanut koulutuspaikan. Lukuvuosimaksuvelvollinen opiskelija ei voi osallistua opetukseen ja koulutukseen, jos hän ei ole maksanut lukuvuosimaksua. 

Lue nämä aiemmin JAMIsta julkaistut jutut

Jaa Somessa

Jätä kommentti