Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Väistötetris päättymässä – valtuusto linjasi uuden koulun ja päiväkodin Lehtolan tontille 

Vimpelin kunnanvaltuuston kokouksessa nuijittiin päiväkodin sekä koulun 0–4-luokkien tilat rakennettavaksi Lehtolan tontille.
Vimpelin kunnanvaltuuston kokouksessa nuijittiin päiväkodin sekä koulun 0–4-luokkien tilat rakennettavaksi Lehtolan tontille.
Vimpelin kunnanvaltuuston kokouksessa nuijittiin päiväkodin sekä koulun 0–4-luokkien tilat rakennettavaksi Lehtolan tontille.
Vimpelin kunnanvaltuuston kokouksessa nuijittiin päiväkodin sekä koulun 0–4-luokkien tilat rakennettavaksi Lehtolan tontille.
Lukuaika:
2–3 minuuttia

Vimpelin kunnanvaltuusto teki maanantaina 9. maaliskuuta merkittävän linjauksen kunnan tulevista varhaiskasvatus- ja koulutiloista. 

Valtuusto hyväksyi kunnanhallituksen esityksen, jonka mukaan uusi päiväkoti sekä koulun 0–4-luokkien tilat rakennetaan Lehtolan tontille. Samalla linjattiin, että myöhemmässä vaiheessa arvioidaan vielä taito- ja taideaineiden opetustilojen sijoittamista yhteiskoulun yhteyteen siirrettävään koulurakennukseen. 

Päätös perustuu teknisen lautakunnan ja sivistystoimen yhteiseen valmisteluun, jossa tarkasteltiin useita vaihtoehtoja päiväkodin ja koulun rakentamiselle. Vaihtoehtoja esiteltiin valtuutetuille helmikuussa järjestetyssä iltakoulussa, ja niistä kaksi otettiin tarkempaan tarkasteluun. 

Kokouksen päätösten myötä kunnan uuden koulu- ja päiväkotihankkeen valmistelu etenee seuraavaan vaiheeseen. 

Kunnanjohtaja Sam Leijonanmieli kuvasi kokouksessa päätöksen merkitystä toteamalla, että pitkään jatkunut väistötilojen järjestely on vihdoin tulossa päätökseen. 

–Koulujen ja henkilöstön osalta on ollut melkoista väistötilatetristä, mikä ei ole positiivinen asia kunnan elintärkeiden peruspalveluiden kannalta. Lisäksi rinnalla on olleet kriittiset keskustelut taloudesta ja siitä, mihin konkreettisesti on varaa. 

Leijonanmielen mukaan hankkeen taloudellisia vaikutuksia on tarkasteltu inhorealistisesti. 

–On koetettu olla syömättä sellaista kakkua, mitä ei ole vielä leivottu. Eli tuloja, jotka eivät ole vielä varmistuneet, ei olla otettu huomioon painelaskelmissa. 

Hänen mukaansa toimivat ja nykyaikaiset tilat tukevat kunnan elinvoimaa. 

–Uudet ja hyvät tilat ovat merkittävä veto- ja pitovoimatekijä. Satojen palaverien ja suunnitelmien jälkeen on mielestäni hieno hetki, että päätös on nyt tehty ja pääsemme konkreettisesti eteenpäin, hän totesi. 

Hanke etenee kilpailutukseen lähiaikoina

Tekninen johtaja Jarno Pulkkinen kertoi valtuustolle hankkeen seuraavista vaiheista. Työryhmä kokoontuu keskiviikkona päättämään muun muassa koulun materiaaleihin liittyvistä linjauksista. 

–Taustalla ovat käynnissä kilpailutuksiin liittyvät valmistelut, joiden pohjalta hankkeelle haetaan tarkempia toteutusratkaisuja. 

Pulkkisen mukaan suunnitelmiin on tehty viime päivinä myös muutoksia. 

–Pohjapiirrosta on vielä tarkistettu ja neliöitä on nipistetty hieman pois, jotta kokonaisuudesta saataisiin vielä hieman edullisempi. Muutokset esitellään keskiviikkona työryhmälle, hän kertoi. 

–Jos valmistelu etenee suunnitellusti, hankkeen kilpailutus on tarkoitus käynnistää ensi kuun aikana. 

Tilintarkastupalvelut uudelleen käsiteltäväksi

Valtuusto käsitteli kokouksessaan myös kunnan tilintarkastuspalveluiden kilpailutuksen tulosta. 

Tarkastuslautakunta oli kilpailuttanut kunnan ja sen tytäryhtiöiden hallinnon ja talouden tarkastuspalvelut kaudelle 2026–2029 sekä mahdolliselle optiovuodelle 2030. Tarjouspyyntö lähetettiin kuudelle tilintarkastusyhteisölle, mutta määräaikaan mennessä tarjouksen jätti kaksi toimijaa: KPMG Oy Ab ja Oy SK-Reviisorit Ab. 

Molemmat tarjoukset täyttivät tarjouspyynnössä asetetut vaatimukset, ja vertailun perusteella parhaat pisteet sai Oy SK-Reviisorit Ab. 

Valtuutettu Timo Vesala esitti kuitenkin tarkastuslautakunnan puolesta, että asia siirretään uudelleen käsiteltäväksi. Ari-Matti Sänkiaho (kok.) kannatti Vesalan esitystä. Valtuusto hyväksyi esityksen yksimielisesti. 

Lue myös nämä:

 

Jaa Somessa

Jätä kommentti