Lakis Areenalla sukumessut ja sukujuhlat heinäkuun toisella viikolla 

Yleisöä oli sukumessuilla tupa taynnä.
Yleisöä oli sukumessuilla 2024 tupa taynnä.
Yleisöä oli sukumessuilla tupa taynnä.
Yleisöä oli sukumessuilla 2024 tupa taynnä.

VIIME vuonna järjestettiin ensimmäiset Järviseudun ja lähialueen sukumessut Lakis Areenalla. Mukana oli yhtä lukuun ottamatta kaikki Järviseudun sukuseurat ja olipa Kauhajärveltä myös Ketolan Paksun Sukuseura. Lisäksi paikalla oli Evijärven Sukututkijat ja Perhonjokilaakson Sukututkimusyhdistys. Jorma Höykinpuro, Antti Tuuri ja Olavi Koivukangas puolestaan kertoivat esitelmissään mielenkiintoisia sukujuttuja. Messuilla kävi niin runsaasti yleisöä ja palaute oli hyvää, että kyläseura päätti järjestää sukumessut myös tänä kesänä. 

Messujen ajankohta on keskiviikkona 9. heinäkuuta 2025 ja aikaa varataan hieman vähemmän kuin viime vuonna eli 10–15. Esitelmiä oli viime vuonna ehkä liikaakin – nyt pääesitelmiä on vain yksi ja sen pitää ammattimainen sukututkija, filosfian maisteria Ari Kolehmainen. Esitelmän tarkka aihe on ”DNA-sukututkimuksen mahdollisuudet etsittäessä alueellisia pidempiä ja lyhempiä sukulinjoja.”  

Kuulemme myös Aulis Harjun lyhyen esittelyn laatimastaan Lakaniemen taloja koskevasta kyläkirjastaan, jonka julkistaminen tapahtuu juuri sukumessuilla. Aulis juhlistaa kirjansa julkaisua tarjoamalla kakkukahvit messuyleisölle. Olen lähettänyt kutsun messuille kaikille Järviseudun ja lähialueen sukuseuroille ja sukututkijoille. Jos joku ei ole kutsua saanut, niin messuille voi ilman muuta tulla esittelemään oman sukuseuran toimintaa. Esittelypöytiä löytyy valmiina Lakis Areenalta ja paikka on tietysti ilmainen. Itse yleisö on myös oikein lämpimästi tervetullut selvittämään sukututkijoiden tietokannoista omia sukujaan ja muuten vain tapaamaan tuttuja ja sukulaisia. 

Sukutapahtumat jatkuvat saman viikon lauantaina, kun Lakis Areenalla on Strangin ja Spangarin sukuseuran perinteiset sukujuhlat. Juhlat käynnistyvät aamulla kello 10 kirkkohetkellä, puolelta päivin on lounas ravintola Välilaskussa ja varsinainen juhla on iltapäivällä 13–15. Käytännössä me kaikki järviseutulaiset taidamme olla Strangeja ja/tai Spangareita, joten juhlaan voi ilman muuta osallistua. Sukuseuran perustivat Irma-Liisa ja Erkki Juuti ja ovat tehneet suvusta useita kattavia sukukirjoja, joista ainakin jotakin on vielä saatavillakin. 

Heikki Salmela 

Lue myös:

Jaa Somessa

Jätä kommentti