Etelä-Pohjanmaan rakennusperintökilpailu tulee jälleen

Alajärven kaupungin omistama Villa Väinölä on yksi kohteista, joille on myönnetty Etelä-Pohjanmaan rakennusperintöpalkinto.
Alajärven kaupungin omistama Villa Väinölä on yksi kohteista, joille on myönnetty Etelä-Pohjanmaan rakennusperintöpalkinto.
Alajärven kaupungin omistama Villa Väinölä on yksi kohteista, joille on myönnetty Etelä-Pohjanmaan rakennusperintöpalkinto.
Alajärven kaupungin omistama Villa Väinölä on yksi kohteista, joille on myönnetty Etelä-Pohjanmaan rakennusperintöpalkinto.

ETELÄ-POHJANMAAN rakennusperintöpalkinto jaetaan tänä vuonna neljännentoista kerran. Palkinnon tarkoituksena on tehdä tunnetuksi eteläpohjalaista rakennusperintöä ja palkita eteläpohjalaisia mallikelpoisesti korjattuja rakennuksia ja rakennuskohteita. Samalla herätetään kiinnostusta eteläpohjalaista rakennuskulttuuria kohtaan.

–Palkintoesityksiä voivat tehdä kunnat, kotiseutu- ja museoyhdistykset, kotiseutu- ja kulttuurityötä tekevät muut tahot, yksityiset henkilöt tai rakennusten omistajat itse. Vapaamuotoiset ehdotukset tulee olla hyvin perusteltuja. Ehdotukseen liitetään kuvia ja mahdollisia muita selvityksiä, kertoo rakennusperintötyöryhmän puheenjohtaja Tuija Ahola.

–Kohteen tulee olla kunnostettu alkuperäisyyttä kunnioittaen. Kohteen ikä ei ole palkintoperuste, mutta sen tulee edustaa omaa aikaansa ja sen mukaisia tyyli- ja muotoratkaisuja. Korjausten tulee olla perinteisin materiaalein tehtyjä. Palkintoa ei myönnetä museokohteille.

Palkinnon jakaa Etelä-Pohjanmaan kotiseutu- ja museoyhdistys yhteistyössä Seinäjoen museoiden kanssa. Palkintoehdotukset toimitetaan pääsääntöisesti sähköpostitse kotiseutu- ja museoyhdistykselle. Palkinto jaetaan Etelä-Pohjanmaan maakunnan kohteille. Palkinto on jaettu joka toinen vuosi. Palkinnon tarkemmat, tänä vuonna päivitetyt myöntämisperiaatteet löytyvät yhdistyksen verkkosivuilta.

Rakennusperintöpalkinnon hakuaika on elokuun loppuun saakka. Kilpailuehdotukset perusteluineen, valokuvineen ja tarkempine tietoineen tulee toimittaa sähköpostitse.  Mikäli kilpailuehdotus halutaan toimittaa muutoin kuin sähköpostitse, pyydetään olemaan yhteydessä yhdistyksen rakennusperintötyöryhmän puheenjohtajaan.

Hakuajan jälkeen tuomaristo tutustuu kohteisiin ja palkinnot jaetaan syksyllä. Tilaisuuden tarkempi ajankohta ja paikka ilmoitetaan myöhemmin.

Sinua saattaisivat kiinnostaa nämä jutut

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.