Fredrik Päällysaho oli Järviseudun Sanomien ensimmäinen päätoimittaja

Late_ja_pojat-1
Late_ja_pojat-1

JÄRVISEUDUN SANOMIA perustettiin 1960-luvun alkuvuosina entisen Kotikunta-lehden tilalle. Fredrik Päällysaho ja F.E.Takala olivat perustamisen takana koko persoonillaan. Samoihin aikoihin päivänvalon näki myös Järviseutu-Seura, ensin Järviseutu-toimikuntana, jonka puheenjohtaja Päällysaho oli. Hän toimi lehden pää-toimittajana vuosina 1962–1975. Alusta pitäen Päällysaho oli sitä mieltä, että Järviseudun Sanomi-en tulee olla tärkeä yhdysside kotiseudun ja täältä pois muuttaneiden välillä. Tätä samaa työtä lehdessä jatketaan edelleen ja perinnettä vaalitaan pieteetillä. Lappajärvi-Seuran puheenjohtajan hän toimi vuosina 1955–1983. Lukuisat olivat luottamus-toimet Lappajärvellä ja osin valta-kunnallisestikin. Tasavallan Presidentti Urho Kekkonen myönsi Fredrik Päällysaholle opetusneuvoksen arvon 1976. Eläkkeelle opetustoimestaan hän oli jäänyt vuonna 1973. Kuvassa on Järviseutu-Seuran johtokuntaa 18. maaliskuuta 1974, ensimmäistä kertaa uudessa konttorissa Lappajärvellä. Puheenjohtajana toimi Fredrik Päällysaho, mukana olivat Lauri Vuorisalmi, Frans Takala sihteerinä ja selin Unto Jokela. Kuva on Ville Syrjälän ottama.

Järviseutu-Seuran johtokuntaa 1974, koolla ensimmäistä kertaa uudessa toimituksessa. Kuvassa Fredrik Päällysaho, Lauri Vuorisalmi, Frans Takala ja selin Unto Jokela. Kuva: Ville Syrjälä, 1974
Järviseutu-Seuran johtokuntaa 1974, koolla ensimmäistä kertaa uudessa toimituksessa. Kuvassa Fredrik Päällysaho, Lauri Vuorisalmi, Frans Takala ja selin Unto Jokela. Kuva: Ville Syrjälä, 1974
Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.