Vainionpää valittiin Vedon parhaaksi pesäpalloilijaksi

Seuran Paras Pesäpalloilija Jukka-Pekka Vainionpää sekä palkitut Elmeri Anttila (1p) ja Aleksi Lassila (2p). Kuva: Joni-Petteri Hiirikoski.
Seuran Paras Pesäpalloilija Jukka-Pekka Vainionpää sekä palkitut Elmeri Anttila (1p) ja Aleksi Lassila (2p). Kuva: Joni-Petteri Hiirikoski.
Seuran Paras Pesäpalloilija Jukka-Pekka Vainionpää sekä palkitut Elmeri Anttila (1p) ja Aleksi Lassila (2p). Kuva: Joni-Petteri Hiirikoski.
Seuran Paras Pesäpalloilija Jukka-Pekka Vainionpää sekä palkitut Elmeri Anttila (1p) ja Aleksi Lassila (2p). Kuva: Joni-Petteri Hiirikoski.
SUNNUNTAINA Lakis Areenalla järjestetyssä Vimpelin urheilijoiden palkitsemistilaisuudessa palkittiin myös Vedon vuoden aikana menestyneitä urheilijoita.

Seuran parhaaksi pesäpalloilijaksi valittiin Jukka-Pekka Vainionpää. Superpesiksen ykköspalkinnon sai Elmeri Anttila, kakkospalkinnon Aleksi Lassila. Suomensarjajoukkueesta palkittiin Miika Peräaho ja Veeti Kortehisto, miesten maakuntasarjasta Aapo Koivukoski ja Ohto Herrala. 60-luvun joukkueen kiertopalkinnon sai Teemu Kinnunen. Vuoden pelinjohtajaksi valittiin Tomi Niskanen. Heikin ja Raimon tsemppipalkinnolla palkittiin Amanda Tuomela. Vuoden seuratyöntekijä on Tuula Laitila.

Koripallojaosto palkitsi vuoden valmentajana Erkki Ventilän ja vuoden korisjuniorina Neea Rannanpään. Naisten korisliigan ykköspalkinnon sai Anni Kujala ja kakkospalkinnon Riikka Kujala. C-tytöistä palkittiin Silja Kangas ja Emma Latvala, minitytöistä Emma Sten ja Iina Niskanen, mikrotytöistä Elsa Riihimäki ja Essi Kaunisto.

Miesten jääkiekossa palkittiin Samu Santala ja Tommi Rinta-aho. Yleisurheilun, hiihdon ja kuntoilun saralta palkittiin Samuel Hyyppä ja Esko Hyyppä. Kamppailujaosto palkitsi (BJJ-Veto) Emilia Kujalan ja Andrei Murashkinin.

ViVe:n pesisjunioreiden palkitut 2022; Reilu pelaaja: G-pojat Oliver Niemi, F-pojat Topi Tuomela, E-pojat sininen Aamos Peltokangas, E-pojat valkoinen Jusu Mäkelä, D-pojat sininen Jesse Pajuoja, D-pojat valkoinen Otava Peltokangas, G-tytöt Jenni Mattila, F-tytöt Eini Tuominen, D-tytöt Mai-Ellen Kankaanpää, C-pojat 1. palkinto Jussi Vihriälä, 2. palkinto Konsta Sova, C-pojat/aluesarja 1.  Akseli Huusko, 2.  Kaapo Shemeikka, B-tytöt Minea Kivinen, Vilja Valkonen. Vuoden tuomari on Juho Timo, Villen maljan sai Linnea Mikkolanaho, Vähämäki–Viitala kiertopalkinnon Jooa Tuomela, Treenaajan maljan Emma Hautakoski, juniorivalmentajapalkinnon Janne Tuomela, vuoden pesisperhe on Pilbackan perhe ja vuoden junioripelinjohtaja on Jukka-Pekka Tuomela.

Lue lisää

Muuta luettavaa

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.