Uusimmat kesäblogit:

Toimintaviikot käynnistyivät: ”Nyt on monipuolisesti tekemistä” 

Lappajärven toimintaviikoilla on runsaasti ohjelmaa lapsille ja nuorille. Viikot käynnistyivät Joulupostia ikäihmisille -korttipajan merkeissä. Kuva: Kirsi Sänkiaho  
Lappajärven toimintaviikoilla on runsaasti ohjelmaa lapsille ja nuorille. Viikot käynnistyivät Joulupostia ikäihmisille -korttipajan merkeissä. Kuva: Kirsi Sänkiaho  
LAPPAJÄRVEN perinteiset toimintaviikot käynnistyivät maanantaina Karvalassa järjestetyllä karkkibingolla sekä 4H-yhdistyksen joulukorttipajalla, joka toteutettiin lukion käsityöluokassa.  

LAPPAJÄRVEN perinteiset toimintaviikot käynnistyivät maanantaina Karvalassa järjestetyllä karkkibingolla sekä 4H-yhdistyksen joulukorttipajalla, joka toteutettiin lukion käsityöluokassa.  

–Oli mukava aloitus, kymmenen osallistujan voimin askartelimme joulupostia ikäihmisille. Lapset tekivät niitä hyvillä mielin ja antoivat mielellään meidän matkaan, kun toimitamme ne eteenpäin, kertoi toiminnanohjaaja Anu Peltokangas

–Tosi mukava, että kunta mahdollistaa tämän tapahtumakokonaisuuden tuellaan, niin eri toimijat voivat toteuttaa lapsille ja nuorille mielekästä toimintaa. Nyt on paljon monipuolista tekemistä, pääsee kokeilemaan erilaisia juttuja ilmaiseksi tai edullisesti, eikä tarvitse lähteä kauaksi, totesi toiminnanjohtaja Kirsi Sänkiaho.  

4H on järjestämässä myös yölaneja 25. ja karkkikurssia 28. marraskuuta ja pitää nuorisotiloja auki tuttuun tapaan.   

–Näiden viikkojen aikana kiertelemme myös kouluilla Joulupostia ikäihmisille -kampanjan merkeissä. Jaamme kortteja paikallisiin asumispalveluyksiköihin, osa menee seurakunnan ja Itäkylän sekä Kärnän kyläseurojen kautta eteenpäin. Jos niitä jää, jaetaan sattumanvaraisesti ihmisten postilaatikoihin ihmisiä ilahduttamaan.  

TOIMINTAVIIKKOJEN tarjontaa on lähes päivittäin 5. joulukuuta saakka. Lappajärven Ampujat järjestää mahdollisuuden tutustua ampumaharrastukseen tänään keskiviikkona sekä 30. marraskuuta. Liikuntaa on tarjolla monessa muodossa, esimerkiksi Lappis-Areenalla järjestetään Nerf-pelejä eri ikäisille lapsille, 27.11. on perheiden retkipäivä HopLopiin, 2. joulukuuta pomppudisko ja 3. joulukuuta Lappis-Areenassa pomppulinna, temppukoulua ja yleisurheilun hallikilpailut. Kirjaston uudessa tilassa pääsee pelaamaan PlayStationia ja WiiU-pelejä.  

Karvalan Nuorisoseuralla toteutetaan lasten ja nuorten disco 28. marraskuuta ja 2. joulukuuta diskoillaan yläkouluikäisten voimin Lappis Areenassa.  

Ensimmäinen joulukuuta Karvalassa vietetään lasten itsenäisyyspäivän juhlaa ja 5. joulukuuta Onnintuvalla itsenäisyyspäivän etkoja; Kulttuuriyhdistys Karikko järjestää nuorelle väelle kynttiläperformanssin sekä musiikkiohjelmaa.  

Katso ohjelma kokonaisuudessaan viime viikon Järviseudun Sanomista tai kunnan kotisivulta. 

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Kauhavan kaupunki ja muut toimijat järjestävät vanhustenviikolla erilaisia aktiviteettejä ikäihmisille.

Vanhustenviikon juhlintaa Kauhavalla

Vanhustyön keskusliiton käynnistämää Vanhustenpäivää on vietetty vuodesta 1954 lähtien. Tänävuonna vanhustenviikkoa vietetään 1.–8.10.2023 teemalla Tehdään

Kauhavan kaupunki ja muut toimijat järjestävät vanhustenviikolla erilaisia aktiviteettejä ikäihmisille.

Vanhustenviikon juhlintaa Kauhavalla

Vanhustyön keskusliiton käynnistämää Vanhustenpäivää on vietetty vuodesta 1954 lähtien. Tänävuonna vanhustenviikkoa vietetään 1.–8.10.2023 teemalla Tehdään

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Artikkelit vuosittain

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.

ILMAINEN

Digilehti

Isojako 13.9.