Viides Soini-lukemisto valottaa pitäjän historiaa, yritystoimintaa, luontoa ja murretta

SOINI-SEURAN kustantama Soini-lukemisto V julkaistaan lokakuussa ja sen ennakkomyynti on käynnissä.

Kirjaa voi ostaa ennakkoon Soini-seuran jäseniltä, yhteyshenkilönä on seuran puheenjohtaja Lasse Autio.

Kirja on edellisten Soini-lukemistojen tapainen: sidottu, kovakantinen, nelivärinen ja sisältää 180 valokuvaa. Kirjassa avataan muun muassa yritystoimintaa kunnan selkärankana Pirkko Ylätalon ja Lasse Aution artikkeleissa, joista jälkimmäinen kertoo soinilaisten huoltoasemien historiasta, Soinin murretta Jari Pietiläisen tutkimana, luonnon monipuolisuutta useissa esimerkiksi linnustoa, Kuninkaanjoen elämää ja geologiaa koskevissa kirjoituksissa sekä kylien historiaa Vehulta, Laasalankylästä ja Kukonkylästä. Menneisyyteen kurkistetaan Asko Hankilanojan kirjoittamassa sukukronikassa, jossa tehdään katsaus Pohjanlahden rannikolta Amerikkaan ja sieltä Soiniin, Lasse Autio kirjoittaa iltamista ja lavatansseista sekä sotavankeuden monista kasvoista, ja Aarre Löytömäki Lapin jätkistä.

–Kirjassa on muuten hieno kuva Vimpelin Tahtipojista, jotka esiintyivät laajalti maakunnassa, kertoo Autio viitaten lavatansseista kertovaan juttuunsa.

Julkaisutilaisuus järjestetään Kuninkaantuvalla, siitä tiedotetaan tarkemmin myöhempänä ajankohtana.

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Vimpelin Veto

Veto aloitti sydäntykytysvoitolla

HBA–Veto 93-94 (79–79,38–32) ja Viime kauden naisten Korisliigan pronssimitalisti Vimpelin Veto aloitti kautensa hurjalla taisteluvoitolla

Vimpelissä kaavaillaan kehitysyhtiön perustamista.

Vimpeli saamassa kehitysyhtiön

MAANANTAINA kokoontuva Vimpelin kunnanhallitus saa päätettäväksi kehitysyhtiön, Vimpeli Invest Oy:n,  perustamisen. Mikäli kunnanhallitus hyväksyy talous-

Vimpelin Veto

Veto aloitti sydäntykytysvoitolla

HBA–Veto 93-94 (79–79,38–32) ja Viime kauden naisten Korisliigan pronssimitalisti Vimpelin Veto aloitti kautensa hurjalla taisteluvoitolla

Vimpelissä kaavaillaan kehitysyhtiön perustamista.

Vimpeli saamassa kehitysyhtiön

MAANANTAINA kokoontuva Vimpelin kunnanhallitus saa päätettäväksi kehitysyhtiön, Vimpeli Invest Oy:n,  perustamisen. Mikäli kunnanhallitus hyväksyy talous-

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.

ILMAINEN

Digilehti

Isojako 13.9.