Suunnistajat ja lentopallonaiset menestyivät, ja loputkin palkittiin KJV:n urheilukauden päätösjuhlassa

Jalkapallovalmentajat Jussi Tuomaala, Ville Nieminen ja Jouni Mattila (kuvan ulkopuolella) jakoivat palkintoja 13- ja 8–9-vuotiaiden joukkueille.

Julkaistu:

Aihe:

KORTESJÄRVELLÄ juhlittiin maanantaina urheilukauden loppua palkitsemalla KJV:n urheilijoita. Samalla kiitettiin niitä lukuisia vapaaehtoisia vanhempia ja muita ihmisiä, jotka tekivät tälläkin kaudella seuran eteen paljon töitä omasta vapaa-ajastaan tinkien.

Seuran puheenjohtaja Jouni Mattila totesi, että kuluneella kaudella seuran lipun alla urheiltiin aina SM-tasoa myöten.

Varsinkin suunnistajat olivat jälleen vahvasti esillä kauden mittaan. He osallistuivat lukuisiin kansallisiin kisoihin, SM-kisoihin, rastiviikoille ja muihin kilpailuihin vuoden mittaan. Iltarasteilla kävi kauden aikana yhteensä 1 500 suunnistajaa.

–Yhteensä 36 mitalia viesteistä sekä henkilökohtaisilta matkoilta: 19 kultaa, 7 hopeaa ja 10 pronssia, eli pykäystä viime vuotiseen oli reilusti, Mattila tiivisti.

Lentopallon puolella tehtiin historiaa, kun naisten joukkue pelasi aina kakkossarjassa asti.

–Uusi vaativa sarjataso näytti kuitenkin vahvuutensa eikä hyvistä peleistä huolimatta pistetili karttunut, ja KJV joutui alaloppusarjaan. Siellä pelattiin myöskin Kauhavan mestaruudesta, kun mukana olivat Kauhavan Wisa ja Alahärmän Kisa, Mattila kertasi. –Kausi loppui harmittavasti kesken juuri, kun joukkueen yhteispeli alkoi kunnolla kulkea ja yhteishenki ja taistelutahto heijastua joukkueesta.

Erityisen hienoa oli, että kolme tuon joukkueen pelaajaa, Eerika Koivuniemi, Iida Pöllänen ja Oona Rasinperä, lunastivat itselleen paikan Suomen alle 16-vuotiaiden maajoukkueesta. He pelasivat heinäkuussa EM-kisoissa Kroatian Zagrebissa, josta tuloksena oli 12. sija.

KJV:n erikoispalkinnot:

Vuoden suunnistaja: Aida Koivisto

Vuoden lentopalloilija: Iida Pöllänen

Vuoden junioripelaaja: Veeti Lammi

Vuoden junnuhiihtäjä: Miia Saari

Vuoden hiihtäjä: Aida Koivisto

Vuoden joukkuepelaaja: Julia Ahokas (lentopallo)

Vuoden jalkapalloilija: Pekka Kivikangas

Vuoden futisvanhempi: Marika Puntola

Vuoden valmentajat: Antti Försti (lentopallo), Tero Harju (lentopallo), Jussi Tuomaala (jalkapallo) ja Ville Nieminen (jalkapallo)

Vuoden kehityspelaajat: Saana Hantula (lentopallo), Noora Rasinperä (lentopallo), Krista Kupila (jalkapallo), Anton Havinen (jalkapallo) ja Rasmus Aho (jalkapallo)

Kaikki palkitut:

Lentopallo: Eerika Koivuniemi, Oona Rasinperä

Suunnistus:

1. palkinto: Eeva-Liisa Hakala (2 AM-kultaa), Venla Suomela (2 AM-kultaa) ja Aida Koivisto (2 AM-kultaa)

2. palkinto: Helena Hakala (2 AM-hopeaa), Vilma Suomela (1 AM-hopea ja pronssi), Asser Koivisto (2 AM-pronssia), Aija Koivisto (1 AM-pronssi), Susanna Suokko (1 AM-pronssi) ja Siiri Hautamäki (1 AM-pronssi)

Hiihto:

1. palkinto: Neea Rintala (PM henkilök. 3.), Mika Kärkkäinen (PM henkilök. 2. ja PM-pariviesti 2.), Jussi Hantula (PM-pariviesti 2.), Aida Koivisto (PM henkilök. 4. ja PM-pariviesti 3.), Eveliina Syrjälä (PM henkilök. 6. ja PM-pariviesti 3.), Johannes Syrjälä (PM-pariviesti 3.) ja Kalle Huhdankoski (PM-pariviesti 3.)

2. palkinto: Anniina Nevamäki (PM henkilök. 8. ja PM-pariviesti 5.), Aino Huhdankoski (PM henkilök. 5. ja PM-pariviesti 5.), Miia Saari (PM henkilök. 5. ja PM-pariviesti 4.), Maija Isomäki (PM-pariviesti 8.), Vilma Suomela (PM-pariviesti 8.) ja Fanni Äyrä (PM-pariviesti 4.). Lisäksi muut KJV:tä piirikunnallisissa kisoissa edustaneet hiihtäjät: Elli Seppänen, Erkki Seppänen, Manu Ylihärsilä, Onni Isomäki, Paavo Isopellinen, Esko Rantala, Aija Koivisto, Venla Suomela, Siiri Nieminen, Mette Korpi, Aada Hautala, Mikko Ylihärsilä, Toivo Nieminen, Elli Äyrä, Neea Saari ja Minttu Korpi.

Jalkapallo:

P13: Miro Ahola, Krista Kupila, Kasper Ahlsved, Rasmus Aho, Aaro Korkea-aho, Veeti Lammi, Joonas Luoma, Arttu Saari, Aaron Tuhkasaari, Nikolas Rannanpää, Anton Havinen, Johannes Paalanen, Onni Puntola, Jonne Lassila ja Eetu Niemi.

P8–9: Toivo Nieminen, Veikko Nieminen, Arttu Tyynismaa, Oskari Tyynismaa, Elmeri Asuinmaa, Eero Asuinmaa, Leevi Luoma, Kosti Kari, Esko Rantala, Aatu Lindholm, Eero Lindholm, Onni Isomäki, Joni Koskinen, Niko Koskinen, Lauri Korkeamäki, Ilkka Kiianmies ja Lenni Puntola.

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.