Kiitosten ja muistamisten aika

Tunnelma oli haikea, kun Veto-fanit kiittivät Sami Haapakoskea. Muistamiset luovuttivat Merja Tuomela ja Kaija Pilbacka.

Julkaistu:

Kategoria:

,

Aihe:

VETO-FANIT kiittivät sunnuntain urheilugaalassa seuran Superpesis-joukkueen parhaaksi pelaajaksi valittua Sami Haapakoskea, joka siirtyi Vedosta Pattijoen Urheilijoiden paitaan. –Kymmenen kulunutta vuotta ovat olleet ikimuistoisia. Olen nauttinut joka vuodesta, Haapakoski totesi Teuvo Mäkelän haastattelussa. –Varsinkin fanien kiitokset ovat jääneet muistoihin.

Tärkeimmiksi kausiksi ovat Haapakosken mielessä nousseet vuoden 2010 mestaruus sekä 2016 voitettu kulta, joka tuli viiden hopean jälkeen. Hän aikoo vielä jatkaa pelaajauraansa, eikä tunnustanut suunnittelevansa aikuisten sarjojen pelinjohtotehtäviä uransa jälkeen. –Ehkä lasten joukkueita joutuu lähteä valmentamaan.

Haapakoski on yksi ansioituneimmista peliuraansa jatkavista pelaajista. Hänellä on neljä SM-kultaa, viisi hopeaa ja kaksi pronssia, 16 peräkkäistä Itä-Länsi -edustusta sekä tilastokuninkuuksia ja tunnustuksia eri kategorioissa.

VIMPELIN vuoden urheilijaksi valittiin Perttu Ruuska, joka oli myös Vedon paras pesäpalloilija. Kunta nimesi vuoden valmentajaksi Markku Lassilan, jonka johdolla A-poikien joukkue pelasi SM-pronssia. Ryhtinuoriksi nimettiin Minttu Isoranta ja Lauri Vihriälä. Vuoden nuori toimija on Veera Poikelin. Kunnon kuntalainen -pokaalin pokkasi Lakeaharjun kuntoporras- ja näkötornihankkeita luotsannut Heikki Salmela. Liikunnan erityispalkinto annettiin Marja-Leena Juoperille. Tsemppipokaalin sai alppihiihdosta Nelly Hänninen, joka voitti viime kaudella pm-hopeaa pujottelusta ja Super-G:sta.

Kunta palkitsi stipendeillä SM-kisoissa menestyneet: Vilma Leppäniemi (judo, kulta alle 21v. -70kg), Tomi Mastokangas (pilkki, pronssi pojat 19-v), Tuukka Mastokangas (pilkki, nuorten joukkuehopea), Superpesis-pronssia voittanut A-poikien joukkue Elmeri Anttila, Taneli Lassila, Perttu Ruuska, Mikko Vihriälä, Riku Utanen, Perttu Olli, Aleksi Lassila, Santeri Rehula, Lauri Vihriälä, pelinjohto/valmennus Markku Lassila, Mikko Kivinen, Kari Kleemola, Esko Hyyppä (sisäsoutu 42 195 m kulta, 500 m ja 2000 m hopea, 10 000 m pronssi, kävely 5000 m hopea, 3000 m pronssi), Aarne Lehtisalo (hiihto M80 3km vapaa).

Mestari-Pinkaisija -palkinnot myönnettiin vähintään neljästä osallistumisesta kesän perjantaipinkaisuihin 80 2–10 -vuotiaalle lapselle. Juhlassa esiintyivät Emilia Latvala ja Jari Herrala. Urheilijoiden muistaminen järjestettiin viime vuosista poiketen yhteiskoulun auditoriossa. Paikka saikin kiitosta sekä järjestäjiltä että yleisöltä.

Vedon palkitut

Mainos

Koripallo

Vuoden valmentaja: Jarkko Havu, vuoden korisjuniori: Minttu Isoranta, naiset korisliiga 1. Amy Griffin, 2. Anni Kujala, B-tytöt 1. Jemina Männikkö, 2. Wilhelmiina Jaatinen, C-tytöt 1. Neea Rannanpää, 2. Milla Joensuu, Minitytöt 1. Silja Kangas, 2. Eerika Niemitalo, Mikrotytöt 1. Iida Rannanpää, 2. Jenna-Justiina Mäenpää

Jääkiekko Ari Viitaniemi, Jouko Niemitalo

YU-Hiihto-Kuntoilu Esko Hyyppä, Aarne Lehtisalo

Pesäpallojaosto

Seuran paras pesäpalloilija: Perttu Ruuska, Miehet Superpesis 1. palkinto Sami Haapakoski, 2. Mikko Kanala, miehet Suomensarja 1. Perttu Olli, 2. Mikko Vihriälä, naiset Suomensarja 1. Sanna Särkijärvi, 2. Henna Olli, 60-luvun joukkueen kiertopalkinto Elmeri Anttila, vuoden pelinjohtaja: Markku Hylkilä, Heikin ja Raimon tsemppipalkinto Anniina Lassila, vuoden seuratyöntekijä: Tiina Kangasaho

ViVe:n pesisjuniorit, reilu pelaaja: G-tytöt Essi Kaunisto F-tytöt Venla Tuomela, D-tytöt Fanni Kaunisto G-pojat Nuutti Niemi, F-pojat Touko Herrala, E-pojat Santtu Kivinen, D-pojat Eemeli Lassila, C-tytöt 1. Riikka Polso, 2. Sofia Huusko, C-pojat 1. Aleksi Lassila, 2. Lauri Vihriälä, B-tytöt 1. Saana Lahti, 2. Mette Mortensen, A-pojat 1. Taneli Lassila, 2. Aleksi Rantala, vuoden t uomari Jussi Vihriälä, Villen Malja Aino Sova, Vähämäki–Viitala kiertopalkinto Lasse Hurmerinta, Treenaajan Malja Minttu Isojoki, Juniorivalmentajapalkinto Janne Kangasaho, vuoden pesisperhe Mikko Kivisen perhe, vuoden junioripelinjohtaja Markku Lassila

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.