Yhteislauluperinnettä vaalittiin Jäykäntuvalla

Julkaistu:

Kategoria:

,

Aihe:

-Hieno tapahtuma! Kaikki lauletut laulut olivat sellaisia, mitä laulan kotonakin, kiitteli lauluiltaan osallistunut Eeva Verkkomäki.

-Ihanaa, kun yhteislauluperinne on taas viriämässä.

Ohjelma alkoi Lapin äidin kehtolaululla ja jatkui muun muassa Nuotiolaululla, Isoisän olkihatulla ja Rakastan elämää -lauluilla. Purolat esittivät sekä itse tekemänsä laulun Jotain on poissa, sekä Timo Kiiskisen laulun Taivaan tie, jota Katri Helena on tehnyt tunnetuksi. Lopuksi kajahti koko yleisön voimin Käymme yhdessä ain’.

Vimpeli-seuran seuraava musiikkitapahtuma on kesällä järjestettävä Museolla soi.

-Olemme perinteitä vaaliva yhdistys, ja yhteislauluillat ovat perinnettä, jota vaalimme, tiivisti Vimpeli-seuran hallituksen jäsen Markku Lehtola.

Linkki Vimpeli-Seuran videoon, jossa maistiainen illan tunnelmista:

https://www.youtube.com/watch?v=x0yG-6uFF30

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.