Järviseutu-seura hankki mittavan mineraalikokoelman

Julkaistu:

Aihe:

Järviseutu-seura on hankkinut omistukseensa todennäköisesti Suomen suurimman yksityisen mineraalikokelman.

Kokoelmassa on yli 5000 näytettä. Mukana on lukuisia harvinaisuuksia, joihin ei enää nykyisin törmää.

–Oli lottovoitto, että kokolma saatiin Järviseudulle, toteaa Järviseutu-seuran puheenjohtaja Mauno Puotinen.

Kokoelmasta toivotaan matkailun vetonaulaa. Se toimii hyvin yhteen seuran aikaisemmin hankkiman planeettakuva-arkiston kanssa. Vielä toistaiseksi ei ole tiedossa, kuinka näin mittavaa kokoelmaa voitaisiin esitellä.

–Yksi vaihtoehto on, että pitäjillä on kiertäviä näyttelyitä osista kokoelmaa, ja näitä sitten vaihdellaan, Puotinen pohtii.

Lue aiheesta lisää tämän viikon Järviseudun Sanomista.

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.