Kortesjärvi-Seuran arkistossa monenlaisia aarteita

Julkaistu:

Aihe:

Kortesjärven palvelutoimiston eli entisen kunnantalo kellarikerroksen yhdessä ovessa lukee: Heureka. Saman niminen on Vantaalla sijaitseva tiedekeskus, mutta mitä nimi tarkoittaa palvelutoimiston kellarikerroksen ovessa?
– Heureka on Kortesjärvi-Seuran toimisto, toteaa yhdistyksen puheenjohtaja Mauri Jokela.
– Kotiseutukeskus ja kulttuurikeskus, täsmentävät määrittelyä Matti Joensuu ja Laine Hautala.

Mauri Jokela selvittää, että Kauhavan kaupunki on osoittanut tilan Kortesjärvi-Seuran käyttöön, kun vastavuoroisesti yhdistys tekee vapaaehtoistyönä muun muassa vaellusreittejä ja latuverkostoa. Kortesjärvi-Seuralla on ollut hanke Leipätien vaellusreitin suunnitteluun ja toteutukseen sekä hiihtolatujen suunnitteluun ja tekemiseen Purmojärvelle. Vaellusreitistä on tehty jatkosuunnitelmia reitistöksi Hanhivuorelle ja aina Kivitippuun saakka.
– Pitkospuuvärkkiä on varastossa, toteaa Mauri Jokela.

Kotiseutuyhdistyksen toimenkuva on paljon laajempi kuin vain vaellusreitistöjen tekeminen.
Yhdistyksen toimitilan seinustoilla on pitkät hyllyrivit täynnä tavaraa. Laine Hautala esittelee Taistelujen kirjat –kirjasarjaa, jonka hän on pelastanut seuran arkistoon. Arkistosta löytyy myös erilaisia koulukirjoja sekä muuta koulujen materiaalia, muun muassa vanhoja karttoja. Löytyypä hyllyltä myös vanha sitra.
Mauri Jokela tietää, että Eino Laukkosen äiti on tuonut sitran Vimpelistä, Timo Laukkosen kautta soitin on löytänyt tiensä Kortesjärvi-Seuran arkistoon. Kokonainen sokeritoppa on myös hyllyllä.
– Kovaa on tuollainen sokeri. Usein jäivät sormet sokerisaksien väliin. Viisi kupillista sai juoda kahvia, ennen kuin sokeri suli.
Keskellä huonetta on pitkä pöytä tuoleineen, kirjoituspöydällä on tietokone ja tulostin.
– Pidämme kokouksia täällä, mutta kokoonnumme myös kirjaston tiloissa, toteaa Jokela.

Tuhansia lasinegatiiveja

Toimitilan hyllyillä on useita pahvilaatikoita, jotka ovat täynnä Einari Hietalan ottamia lasinegatiiveja. Laine Hautala on jaotellut kuvat karkeasti aihepiireittäin. Matti Joensuu on digitoinut noin kolmasosan aineistosta.
– Noin tuhat lasinegatiivia on vasta digitoitu. Laitteisto rikkoutui, mutta Laine sai korjattua vanhan piirtoheittimen, jota käytän apuna, kertoo Matti Joensuu.
Kortesjärvi-Seuralla oli viime kesänä Markin museossa Einari Hietalan kuvista näyttely ja samalla pyydettiin tunnistamaan kuvissa olevia henkilöitä. Muutama tunnistuskuva oli myös Kortesjärven Joulu-lehdessä.
– Osa kuvista on niin vanhoja, että nykyajan ihmiset eivät enää tunnista kuvien henkilöitä, Joensuu harmittelee.
Kotiseutuyhdistyksen tiloissa on varastossa myös yhdistyksen myyntituotteet. Yhdistyksellä on myynnissä erilaista kotiseutuaiheista kirjallisuutta ja isännänviirejä.
– Isännänviirit ovat olleet hyvin kysyttyjä. Välillä viirit jo loppuivatkin, mutta nyt olemme tilanneet niitä lisää, kertoo puheenjohtaja.
Mauri Jokela toivoo, että aktiivisia ja kotiseudusta kiinnostuneita henkilöitä lähtisi mukaan toimintaa, sillä tekemistä kotiseutuyhdistyksellä riittää.

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.