VIMPELIN LUKION ulkomaalaiset opiskelijat ovat tutustuneet pakollisen liikunnan tunnilla jääurheiluun. Ensimmäisen vuoden opiskelijoita on kaikkiaan 14, joista ulkomaalaisia kuusi. Ensimmäiset luistelutunnit ovat olleet tuntuman saamista jäähän. ”Luistelukoulua” on pidetty nyt neljä tuntia.
Tasapainoa, liukua ja polven asentoa on harjoitettu ensimmäisellä jääolokerralla. Viime perjantaina kauniissa aurinkoisessa kahden pakkasasteen säässä luistelu oli miellyttävä ja jännittäväkin kokemus oppilaille. Luisteluharjoitusten jälkeen otettiin mukaan ringettemailat. Syöttöharjoitusten ja mailan käsittelyharjoitusten jälkeen oli vuorossa ”kasi”-luistelu. Lopuksi oli vuorossa kokeilla ringetten pelaamista kolme vastaan kolme. Mukana olleet Pie, Kp, Orianna, Tran Linh ja Lucy (lempinimiltään) totesivat, että kokemus oli jännittävä ja hauskakin.
–Luistelu on hyvää liikuntaa lihasten kehittymisen kannalta, sanoi Pie.
Tunnista otettiin kaikki irti. Välillä käytiin luistimia kiristämässä. Hymyssä suin harjoiteltiin ja pelattiin.
Kukaan oppilasta ei ollut aiemmin tietoinen ringettestä. Murtomaahiihtoa pidettiin yleisesti vaikeampana kuin ringetteä. Oppilaita yllätti talvisuunnistuksen harrastaminen Suomessa.
Yhtä oppilasta pohditutti ilmaston muutoksen vaikutus Suomessa, viitaten päivän säähän. Jäällä oleminen oli kaikille elämys.
Lasse Pippola
Lue myös nämä jutut
Pallopelien shakki herätti intohimon ja vei maajoukkueeseen – Järviseudun sanomat
Agilityn ja noseworkin suosio kasvaa edelleen – Järviseudun sanomat














