Päätökset eivät millään tavalla ole kuntalaisten edun mukaisia. Huonoa valmistelua. Olemme huolissamme kuntalaisten puolesta ja demokratian toteutumisesta. Onko ihan laillista, että sanotaan kaksi virkamiestä irti, ja pannaan yksi virka auki, joka sisältää toisen lakkautetun viran?
Näin pohti joukko Lappajärven kuntalaisia ja valtuutettuja kokoontuessaan perjantaina 18. syyskuuta saman pöydän ääreen keskustelemaan Lappajärven kunnan säästötoimenpiteistä, ja ennen kaikkea tavasta, jolla asioita on hoidettu. Päällimmäisenä kysymyksenä kokoonpanolla on toteutuuko Lappajärven kunnassa demokratia, ja onko säästötoimissa toimittu hyvän hallintotavan mukaisesti.
–Vastatoimet ovat kehitteillä, tämä ei saa mennä näin! Päätösten teossa on ehkä noudatettu hallintosääntöä, mutta ei hyvää hallintotapaa. Huomasimme, että Lappajärven kunnan hallintosäännössä on poikkeavia vallansiirtoja hallitukselle, ja valtaa näin ollen keskitetty kunnanhallitukselle. Muutama ihminen on ollut päättämässä asioista, jotka koskettavat koko kuntaa. Asia olisi pitänyt käsitellä valiokunnissa ja valtuustossa. Hallintosääntöä täytyy tarkastella demokratian toteutumiseksi, toteavat Tuija Ahola, Bo Dinga, Alpo Heikkilä, Sari Karlström, Vesa Luoma, Seppo Rauma, Toni Rauma ja Tuija Viinamäki.
Viran lakkauttaminen tuli yllätyksenä
–Meille sanottiin että irtisanomisia ei tule, ja että opettajat olisivat lomautettuna lauantaisin. Valiokunnittain on ollut tiedossa mikä määrä pitää säästää, ja materiaalikustannuksiin on pystytty vaikuttamaan, mutta henkilöstöasioihin ei. Tiesimme, että sijaismenoja ja tuntikehystä täytyy pienentää, tiesimme elintarvikkeiden säästöistä ja oletimme säästöjen olevan siinä. Henkilötyövuosiin liittyviä irtisanomisia ja virkojen lakkautuksia ei ole käsitelty. Luimme somesta, että vapaa-aikasihteerin virka on lakkautettu.
–Koemme, että vapaa-aikasihteerin irtisanominen ja viran lakkauttaminen on kuntastrategian vastaista. Vapaa-aikasihteerin virka sisältää niin paljon lakisääteisiä tehtäviä, että ihan kuka tahansa ei voi sitä hoitaa. Tehtävien hajauttaminen ei takaa yhtenäistä ja laadukasta jatkumoa vapaa-aikasektorilla. Ymmärrämme leikkausten välttämättömyyden, mutta kunnan keskeisimmästä tehtävästä, hyvinvoinnista, ei saisi tinkiä.
Kokoontunut joukko perään kuuluttaa laskelmia, konkreettisia summia mitä näillä lomautuksilla, viran lakkauttamisilla ja irtisanomisilla saavutetaan. Valiokunnat ja valtuutetut eivät ole laskelmia nähneet.
–Haluaisimme myös nähdä perusteet, joilla rakennustarkastaja Virpi Nokua ja vapaa-aikasihteeri Anssi Kuusela on irtisanottu. Haluamme asiasta keskustelua. Kaikista helpointa olisi, jos kokonaisuus otettaisiin uudelleen arvioitavaksi.
–Asia on herättänyt paljon tunteita ja keskustelua kuntalaisten keskuudessa kahvipöydissä ja sosiaalisessa mediassa. Kehotammekin kaikkia kuntalaisia olemaan aktiivisia ja yhteydessä kuntaan. Kuntalaisten oikeus on saada asianmukaista tiedotusta ja läpinäkyvää politiikkaa, ja kuntalaisten velvollisuus on osallistua ja varmistaa, että kuntalaisten oikeus toteutuu.




