Siirry sisältöön
Vaihda salasana Kirjaudu
Järviseudun sanomat
Järviseudun sanomat
  • Etusivu
  • Uutiset
    • Kolumni
    • Asuminen ja ympäristö
    • Hyvinvointi
    • Kulttuuri ja ihmiset
    • Kunnallisuutiset
    • Lukijan mielipide
    • Pesäpallo
    • Tilaajille
    • Urheilu
    • Yhteisöt
    • Kaikki aiheet
    • Etsi arkistoistamme hakusanoilla ja kalenterihausta
    • Vain kotisivuilla olevat artikkelit
  • Paikkakunnat
    • Lappajärvi
    • Vimpeli
    • Evijärvi
    • Alajärvi
    • Kauhava ja Kortesjärvi
    • Soini
  • Näköislehti (digilehti)
    • Näköislehti (digilehti)
    • Lehtikioski
  • Tapahtumakalenteri
  • Kesäasukkaat
  • Asiakaspalvelu
  • Haku
  • Kirjaudu
    • Kirjaudu
    • Vaihda salasana
    • Tilaa uutiskirje
    • Tilaa lehti / digilehti
    • Osta irtonumero – Lehtikioski
  • Vaihda salasana
Etusivu » Tuoreet uutiset » Yleinen » Maaseutukiinteistöjen osto- ja myyntiaikeet säilyneet ennallaan, kertoo ProAgria

Maaseutukiinteistöjen osto- ja myyntiaikeet säilyneet ennallaan, kertoo ProAgria

Maaseutukiinteistöjä ostavat nykyään erityisesti laajentumishaluiset tilat, joiden taloudellinen tilanne on vakaa, kertoo ProAgrian tutkimus.
Maaseutukiinteistöjä ostavat nykyään erityisesti laajentumishaluiset tilat, joiden taloudellinen tilanne on vakaa, kertoo ProAgrian tutkimus.
Maaseutukiinteistöjä ostavat nykyään erityisesti laajentumishaluiset tilat, joiden taloudellinen tilanne on vakaa, kertoo ProAgrian tutkimus.
Maaseutukiinteistöjä ostavat nykyään erityisesti laajentumishaluiset tilat, joiden taloudellinen tilanne on vakaa, kertoo ProAgrian tutkimus.
Julkaistu:
4.1.2024
Kategoria:
Yleinen
Aihe:
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Kiinnostus maaseutukiinteistöjen ostamiseen on pysynyt ennallaan, selviää  ProAgrian joulukuun alussa maaseutukiinteistöjen omistajille  toteuttamasta kyselystä. Isoilla tiloilla on laajentumishalukkuutta, mutta enää ei tehdä kauppoja huippuvuosien tapaan hinnalla millä hyvänsä, arvoivat ProAgrian asiantuntijat. Maaseutukiinteistöjä ostavat nykyään erityisesti laajentumishaluiset tilat, joiden taloudellinen tilanne on vakaa.

Kokonaisuudessa lisämaan ostot toiminnan laajentamisen ja pääomien sijoittamisen näkökulmasta kiinnostavat maaseutukiinteistöjen omistajia.

–Maailmantilanteen epävakaus ja korkotasojen muutokset ovat hillinneet kauppojen toteutumiseen viime  vuosina, toteaa ProAgria Kiinteistönvälitys Oy LKV:n toimitusjohtaja Markku Koivisto.

–Nyt näköpiirissä on taas piristymisen merkkejä.

Maaseutukiinteistöjen myynti lisääntyy

Viljelijäväestön ikääntyminen kiihdyttänee maaseudun kiinteistökauppoja, kun aina ei omasta lähipiiristä löydy jatkajaa tilalle.

– Maaseutukiinteistöjä ja kokonaisia maatiloja tullaan tulevaisuudessa  myymään yhä enemmän. Myös kuolinpesät maaseutukiinteistön myyjänä ovat yleistymässä, kertoo Koivisto.

Kaksi vuotta sitten maaseutukiinteistöjen omistajista iso joukko mainitsi myynnin syyksi  sen, ettei toiminnalle ole jatkajaa. Nyt toteutetussa kyselyssä jatkajan puute ei noussut yhtä vahvana esiin.

–Jos maatilalle ei löydy  jatkajaa, on hyvä pohtia voisiko tilan myydä ja mahdollistaa sukupolvien  työlle jatkoa, pohtii Koivisto.

Tällaiset tilanteet lisääntyvät  tulevaisuudessa, eikä aina välttämättä oletuksena etsitä perhepiiristä  jatkajaa.

Ikä, terveys ja jaksaminen korostuvat

Myyntihalukkuus  on säilynyt ennallaan verrattaessa kahden vuoden takaiseen.  Tärkeimmäksi syyksi myynnille maaseutukiinteistöjen omistajat nostavat  kiinteistön omistajan iän, terveyden ja jaksamisen.

 –Rahoittajien vaatimukset liittyen ostoihin ja myynteihin ovat  tiukentuneet, mikä hidastaa osin omistajien vaihtumista, kertoo  Koivisto.

ProAgrian toteuttamaan kyselyyn maaseutukiinteistöjen  omistusmuutoksista vastasi 262 maaseutukiinteistöjen omistajaa Suomessa.  Kysely toteutettiin ensimmäisen kerran vuoden 2022 alussa. Tilojen pääasialliset tuotantosuunnat olivat kasvintuotanto-, maidontuotanto-,  naudanlihantuotanto sekä tilat, joilla on myös muuta yritystoimintaa.  Näkemyksen antoivat myös 38 ProAgrian kiinteistöjen ostoa ja myyntiä läheltä seuraavaa asiantuntijaa.

Sinua saattaisivat kiinnostaa nämä jutut

Vaasan vaalipiirin kansanedustajat vetoavat turkiselinkeinon tulevaisuuden turvaamisen puolesta
Korven tila palkittiin Kortesjärven vuoden yrittäjänä: “Eläinten hyvinvointi ennen kaikkea”
Evijärveläinen mustakaura jalostuu hiutaleiksi ja ryyneiksi 

ETUSIVULLE
«Edellinen: Kovat pakkaset rikkovat pakkausjätteen keräyskalustoa, viivästyksiä Rinki-ekopisteiden tyhjennyksissä
Seuraava: Lämpöhuoneesta syttynyt palo poltti talon Alajärvellä»

Jaa Somessa

Uusin Näköislehti

JS 45 4.11.2026
4.11.2026
Lehtikioski

Jätä kommentti Peruuta vastaus

Sinun täytyy kirjautua sisään kommentoidaksesi.

Päivän luetuimmat

Katso päivän luetuimmat (etusivun alaosassa)

Uusimmat

Alajärvellä selvitettiin, mitä vaikutti uimalippujen hinnan korotus

6.11.2026

Etelä-Pohjanmaalla on tehty historiaa – Alueen viljelijät perustivat vilja-alan tuottajaorganisaation

6.11.2026

Vuonna 1965 syntyneen eläkeikä vahvistettu – elinajanodote vaikuttaa ensimmäistä kertaa eläkeikään

6.11.2026

Gallup: Lappajärvi on takapajula, mutta hyvä ja kaunis paikka asua

6.11.2026

Vimpelistä lähtöisin oleva Ronja tähtää jalkapallon ammattilaiseksi – Ilves-sopimus vie kohti unelmaa

6.11.2026

Luomuliiton hallituksen puheenjohtajaksi Tiina Peltonen Alajärveltä

6.11.2026

Villisika auton alle Lappajärven keskustan tuntumassa – Etsikö se uutta elinaluettaan?

6.11.2026

SuperVedon osakeanti käynnissä

5.11.2026

Keltikangas-Järvisen uutuusteos tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaana

5.11.2026

Tomi Pitkäkangas tähtää Suomen Vahvimmaksi Mieheksi – mestaruusjuhlat hän pitäisi Alajärvellä

5.11.2026
Uutisarkisto

Uusin Näköislehti

JS 45 4.11.2026
4.11.2026
Lehtikioski

Sukella arkistoihin

tammikuu 2024
ma ti ke to pe la su
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
« joulu   helmi »

Kesäblogit

Kuka pelastaisi reissaajan?

4.9.2026

Elämää ja historiaa Euroopan suurimmalla kraatterijärvellä

14.8.2026

Metsän tuoksua työpöydällä

8.8.2026

Kuusamossa reissussa

1.8.2026
Kesäblogeihin
JSS logo sininen

Järviseudun Sanomat on Etelä-Pohjanmaan Järviseudulla kerran viikossa ilmestyvä puolueeton paikallislehti. Levikiltään Järviseudun Sanomat on sarjassaan Suomen suurimpia viikoittaisia paikallislehtiä.

Anna palautetta Tilaus- ja sopimusehdot Tietosuojaseloste Peruuta tilaus
Järviseutu-säätiön apurahahakemus

Yhteystiedot

Järviseudun sanomat
0400 773 492
[email protected]
Maneesintie 16
62600 Lappajärvi

Some

@jarviseudunsanomat Jss Järviseudun Sanomat +358 40 077 8542