Marraskuussa 2024 FysioJärviseudun aamupalaverissa heitettiin ilmoille kohtalokas idea: ”Siellä muuten olisi se padelhalli myynnissä.” Sen jälkeen onkin kiirettä pitänyt. Heinäkuussa 2025 kirjoitettiin kauppakirjat, jonka jälkeen yrittäjät Katariina ja Juha Latvala ryhtyivät päivätöiden ohessa rakentamaan AaltoAreenan syntytarinaa. Puolen miljoonan projekti on työllistänyt pariskuntaa reilun vuoden ajan, käytännössä seitsemänä päivänä viikossa.
–Vuosi oli meille myös henkilökohtaisessa elämässä raskas, kun Juhan isä ja minun isäni nukkuivat pois, kertoo Katariina.
Kovan rutistuksen suurimmat työvaiheet ovat nyt takana. Latvalat antavat projektissa mukana olleille yhteistyökumppaneille ja työyhteisölleen iso kiitoksen.
–Heidän kanssaan toimiminen on ollut mutkatonta. Se on ollut tämän kaiken mahdollistamisessa valtavan tärkeä asia.
”Toivottavasti Suomessa siirryttäisiin sairauskeskeisyydestä ennaltaehkäisyyn”
AaltoAreenan katon alle on koottu FysioJärviseudun tilojen lisäksi toiminnallinen AallonLiike-kuntosali, JärviPadel, ProTee VX -golfsimulaattori, AaltoLounge-sauna ja kokoustila sekä pesäpallon lyöntipaikka. Viimeistelytöistä odotetaan vielä pesäpallon lyöntipaikalle tulevaa verkkoa, jonka Latvalat toivovat saapuvan ennen kaikille avointa tutustumispäivää.
Varaukset hoituvat Thril-sovelluksen kautta.
–Toistaiseksi AaltoLounge varataan erikseen meidän kauttamme, muut palvelut löytyvät sovelluksesta, kertoo Katariina Latvala.
Uusien tilojen myötä myös FysioJärviseudun toimintaa laajennetaan. Latvalat näkevät paljon mahdollisuuksia muun muassa työterveyshuollon palveluiden kehittämisessä.
–Meillä on monipuoliset edellytykset mitata, tutkia ja tehdä täsmäkuntoutusta, ylläpitoa ja ennaltaehkäisevää työtä. Toivoisimme kovasti, että myös Suomessa painopistettä siirrettäisiin sairauskeskeisyydestä ennaltaehkäisyyn, sanoo Juha.
Myös toiminnallisen kuntosalin puolelle on suunniteltu uutta toimintaa, kuntosaliryhmän ohjauksen aloittaa 7. lokakuuta fysioterapeutti Jenna Himanka.
–Roosa Aho puolestaan aloittaa ohjattua voimaharjoittelua erään joukkueen kanssa, aloite tähän tuli heidän toiveestaan, kertoo Katariina.
Latvalat kertovat olevansa avoimia monenlaiselle yhteistyölle.
–Meille voi heitellä rohkeitakin ideoita, kokonaisuuksia pystytään pitkälle räätälöimään tarpeiden mukaisesti.
Palvelut ja puitteet koko elämänkaaren tarpeisiin
AaltoAreenan palvelut ovat löytäneet mukavan joukon käyttäjiä vain muutaman viikon aikana. Golfsimulaattorille varauksen tehnyt golfia aktiivisesti pelaava Jaakko Mikkonen kertoo ehtineensä paikalle jo neljättä kertaa.
–Tämä on tosi hyvä. Täältä löytyy kaikki, mitä aloittelija voi tarvita. Paljon olen saanut omaan pelaamiseen uusia ideoita, Mikkonen kertoo.
Myös kuntosalin laitteet ovat tulleet tutuiksi ensimmäisille käyttäjille. Kuukauden jäsenyyden arvonnassa voittaneet Sari Parkkonen ja Liisa Saarimaa pääsivät kuntosalikäynnin yhteydessä tutustumaan muun muassa voimalevyanturiin Juha Latvalan opastuksessa.
–Voimalevyanturilla voidaan seurata kuntoutumista ja verrata esimerkiksi leikkauksen jälkeen kuntoutuvan raajan toimintaa toiseen puoleen. Urheilijoiden kohdalla mittauksilla voidaan puolestaan tarkastella muun muassa maksimivoiman nopeutta ja voimantuottoa sekä kestävyyttä, tiivistää Juha.
Latvalat kuvaavat AaltoAreenaa kokonaisuutena, jossa kuntoutus, hyvinvointi, liikkuminen ja vapaa-aika kohtaavat.
–Pystymme tarjoamaan palvelut ja puitteet koko elämänkaaren tarpeisiin, ja olemme tästä kokonaisuudesta tietysti innostuneita. Visioita riittää vielä tulevaisuuteenkin, mutta saatetaan nyt tämä ensin maaliin asti, lausahtaa pariskunta nauraen.
AaltoAreenan toimintaan pääsee tutustumaan kaikille avoimena tutustumispäivänä perjantaina 25. syyskuuta kello 14–18. Avajaispuheen saapuu pitämään Vimpelin kunnanjohtaja Sam Leijonanmieli. Päivässä on ohjelmaa myös lapsille sekä tarjoilua ja arvontaa.

Lisää aiheeseen liittyvää




