Vaihda salasana Kirjaudu

Vimpelin nuorisovaltuusto ja kyläseura pohtivat yhteistyömahdollisuuksia.

Jasmin Karhu ja Heikki Salmela toivovat, että suunniteltu yhteistyö ottaisi tuulta alleen. Kuva: Johanna Korkea-aho.
Jasmin Karhu ja Heikki Salmela toivovat, että suunniteltu yhteistyö ottaisi tuulta alleen. Kuva: Johanna Korkea-aho.
Jasmin Karhu ja Heikki Salmela toivovat, että suunniteltu yhteistyö ottaisi tuulta alleen. Kuva: Johanna Korkea-aho.
Jasmin Karhu ja Heikki Salmela toivovat, että suunniteltu yhteistyö ottaisi tuulta alleen. Kuva: Johanna Korkea-aho.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Lakaniemi-Pokela-Pyhälahti kyläseura rakensi muutama vuosi sitten hulppean kylätalon, Lakis Areenan, ja tarpeeseen se tulikin. Areenalla on juhlittu kymmenet häät, syntymäpäivät ja muut juhlat, ja siellä on järjestetty jos minkälaisia tapahtumia. Talvisin varsinkin arki-illat ovat kuitenkin vajaakäytöllä, vaikka kyläseura käynnistääkin pari kertaa kuukaudessa pidettävän bingon ja jatkaa teemallisia tupailtoja niin ikään pari kertaa kuukaudessa. Onhan siellä lisäksi joitakin kansalaisopiston kursseja talvisin, mutta paljon on vielä tilaa muille tapahtumille.

Kyläseura yrittää saada myös nuoria toimintaan mukaan ja niinpä virisi ajatus, että tarjotaan nuorille tilat, jos he itse järjestävät itselleen ja vaikka vanhemmillekin tapahtumia Lakis Areenalla. Asia tuli esille Jasmin Karhun kanssa, joka työskentelee kyläseuran rantakioskilla ja on myös Vimpelin nuorisovaltuuston puheenjohtaja. Jasmin otti ideasta kopin ja järjesti nuorisovaltuuston kokouksen Lakis Areenalle ja kutsui mukaan kyläseuran väkeä, tarkoituksena yhdessä pohtia kuinka asiassa edetään ja ideoida, mitä kaikkea Areenalla voisi tehdä ja järjestää.

Nuorisovaltuustossa on 11 nuorta, puheenjohtajana Jasmin Karhu ja sihteerinä Otava Peltokangas, sekä kunnan edustajina kolme luottamushenkilöä tai viranhaltijaa. Kokouksen aluksi Heikki Salmela toi vielä esille, että Areena on todellakin nuorten vapaasti käytettävissä omien tapahtumien järjestämiseen, mutta asetti ehdoksi, että nuorten on osallistuttava kyläseuran toimintaan ainakin yhden tai kahden nuoren voimin.

Ideointi isolla porukalla ei yleensä toimi, mutta keskusteluissa tuli joitakin kehityskelpoisia ajatuksia. Vimpelin vapaa-aikasihteeri Ari Takala esitti ajatuksen eräänlaisen kerhotoiminnan käynnistämisestä, jossa olisi erilaisia teemoja, kuten vaikkapa metsästys, perhojen sidonta, kalastus tai mitä tahansa nuoria kiinnostavia aiheita. Esille tuli myös tietokonepeli-iltojen järjestäminen ja siihen perustettiin työryhmä, joka seuraavassa kokouksessa raportoi asiasta. Myös erilaiset simulaattoripelit, kuten esimerkiksi golf- tai metsästyssimulaattori, tulivat keskusteluissa esille.

Tahtotila tuntui kuitenkin kaikilla olevan se, että Lakis Areenan loistavia puitteita jollakin tapaan aletaan hyödyntää myös nuorten taholta. Ensimmäisessä kokouksessa yleensä haetaan suuntaviivoja toiminnalle ja niin nytkin tapahtui. Eiköhän syksyn mittaan saada aikaiseksi jo ensimmäiset nuorten tapahtumat, vaikka ihan pienetkin.

Heikki Salmela

Suosittelemme

Tämä juttu on julkaistu
1.9.2026
ilmestyneessä näköislehdessä.
Jos et ole tilaaja voit ostaa näköislehden PDF muodossa ja lukea heti
Tilaaja:

Jaa Somessa

Jätä kommentti