Nelipäiväinen golftapahtuma The 59 Fund Kivitippu Classic toi Lappajärvelle Nykälänniemeen 6.–9.8. lukuisia golfin ammattilaisia ja amatööripelaajia. Järviseudun Golfseura ry:n, Lappajärven Loma-Golf Oy:n ja Suomen PGA:n kanssa yhteistyössä järjestetty kilpailu yhdistää golfammattilaiset, golfin harrastajat ja liike-elämän tuen uusien golflupausten alkutaipaleella. Ennen Pro Amina tunnettu tapahtuma järjestettiin nyt 27. kerran. Kolmen vuoden ajan nimi on kulkenut Mikko Korhosen perustaman The 59 Fundin mukaan. Korhosen rahasto tukee ammattilaiseksi siirtyneitä suomalaisia golfinpelaajia.
Ensimmäisenä kisapäivänä torstaina yritysten kolmen hengen edustajista ja prosta koottu joukkue harjoittelivat yhdessä, ja perjantaina kilpailtiin voitosta pistebogeyssä. Ammattilainen pelasi lisäksi henkilökohtaista kilpailua. Perjantaina voittajia juhlittiin iltatilaisuudessa Kivitipussa, jossa palkintojen jaon lisäksi pidettiin huutokauppa ammattilaisgolfin hyväksi. Kilpailun voitti 126 pisteellä joukkue MSK 2, eli ylihärmäläinen perheyritys MSK Group Oy ammattilaisen Sami Santalan kanssa. Joukkueessa pelasivat Timo Lehtioja, Jaakko Lipponen ja Timo Kinnunen. Toiseksi sijoittui 125 pisteellä MALUM, jossa pelasivat ammattilainen Sanna Nuutinen sekä Ari Mastokangas, Santeri Kari ja Mikko Mäki. Kolmannen sijan nappasi 121 pisteellä ammattilaisista koostuva Team JGS. Joukkueessa pelasivat Tuukka Ylihärsilä, Juho Kurikka, Casper Simberg ja Saku Halonen.
Lauantaina ja sunnuntaina pelattiin jännittävän tiukka Invitational-kilpailu, jossa jännitettiin voittajaa viimeiselle reiälle asti. Kaikki kolmen kisapäivän tulokset laskettiin yhteen ja voittoon ylsi tiukalla yhden pisteen erolla Kalle Samooja tuloksella -12. Toiseksi tuli Matias Honkala tuloksella -11 ja kolmannelle sijalle tuloksella -7 ylsivät Casper Simberg, Sami Santala ja Nikke Tyry.


Tapahtuman isät juhlivat perjantaina
Ennen Pro Amina tunnettu The 59 Fund Kivitippu Classic sai alkunsa kolmen miehen ideasta vuonna 1999. Järviseudun Golfseuran nokkamiehet Esa Rannila, Ari Mastokangas ja Mikko Autio halusivat tuoda kentälle jotain uutta ja nostetta golfille, ja ideoivat kolmipäiväisen ammattilaiskilpailun, jossa yhdistyy liike-elämä ja amatöörigolf. Jo kymmenisen vuotta järjestämisestä sivussa olleet miehet juhlivat perjantain iltatilaisuudessa onnistunutta joukkuekilpailua ja varainkeruuta ammattilaisgolfin hyväksi.
–Seuralle tämä on kuin juhannus, tai juhla, jota juhlitaan kerran vuodesta. Sellainen mielikuva on tästä tapahtumasta, pohtii Mikko Autio.
–Ei tätä saataisi toimimaan ilman seuratyötä ja talkoovoimaa. Kaikki, jotka ovat mukana, antaa seuran eteen oman panoksensa, Esa Rannila toteaa.
–Me olemme enää täällä taustalla, nyt on uusi sukupolvi, joka tätä pyörittää. Tämä on pieni panos, minkä minäkin voin seuralle antaa, jatkaa Ari Mastokangas.
–Ymmärtääkseni tämä on yhtiölle iso juttu myös taloudellisesti, ja nämä herrat ovat vastuussa siitä, että tällainen tapahtuma on olemassa. Iso kiitos heille minun ja 59 Fundin puolesta. Todennäköisesti koko 59 Fundia ei olisi olemassa ilman tätä tukea mitä olemme saaneet täältä, ja miten tuemme ammattilasigolfia sen kautta. Tämä on todella tärkeä juttu. Täällä on ihan omanlaisensa yhteishenki ja talkoovoima, toivottavasti jatkoa on luvassa, kiittelee Mikko Korhonen.








