Kortesjärven Purmojärven Rantahallilla talkoiltiin perjantaina 3. heinäkuuta kuin viimeistä päivää. Kyseessä ei kuitenkaan ollut vielä viimeinen talkoopäivä, vaikka remontti alkaakin Purmojärven nuorisoseuran rahastonhoitaja Ulla Karin mukaan olemaan loppusuoralla.
–Tarkoituksena on saada tämä keittiö ja ravintola toimivammaksi. Tälle kesää on kolmet häät varattuna ja ensi kesällekin on tullut jo yksi varaus. Kun tämä ravintola ja keittiön puoli saadaan ovilla tiivistettyä ja tänne tulee myös ilmalämpöpumppu, käyttöaste pitenee myöhemmälle syksyyn, Kari kertoo.
Hänen mukaansa Kortesjärvellä on pulaa kokoustiloista ja Rantahallin remontoitu ravintolatila voisi toimia ratkaisuna myös siihen.
–Pikkupakkasillakin täällä voi mahdollisesti vielä pitää palaveria, mutta ainakin myöhälle syksyyn, arvelee Purmojärven nuorisoseuran varapuheenjohtaja Arto Kivikangas.
Karin mukaan uusittu keittiö tarjoaa pitopalveluillekin paremman työskentely-ympäristön.
–Nyt löytyy kuputiskikone ja teollisuusuuni ja hella, joten siinä on ilo työskennellä.
Hanke alkoi viime vuoden kesäkuulla ja se päättyy vuoden lopussa. Se on saanut Leader Aisapari ry:n myöntämää EU:n maaseuturahoitusta.
–Syksyllä aloitettiin maalaaminen, Kivikangas muistelee.
–Hankeaikaa on vuoden loppuun, mutta remontti valmistuu heinäkuun loppuun mennessä, koska ensimmäiset häät ovat jo elokuun ensimmäisenä viikonloppuna, sanoo Kari
Talkootyötä on Karin ja Kivikankaan mukaan kertynyt yli 500 tuntia pelkästään kesäkuussa. He arvioivat hankkeesta kertyvän kokonaisuudessaan yli 1000 tuntia.
–Talkooporukkaa on ollut mukavasti; eräänäkin iltana 14 henkeä. Hanke on osallistanut hyvin kylän väkeä. Lisäksi saimme muutamana iltana mukaan erään seinäjokelaisenkin, toteaa Kari.
Seuraava hanke jo pohdinnassa
Kokonaiskustannuksia hankkeelle tulee 63 600 euroa. ELY-keskuksen myöntämä tuki on noin 41 340 euroa. Yksityinen omarahoitusosuus katetaan talkootyöllä, joka on 22 260 euroa.
–Eli 65 prosenttia rahoituksesta tulee ELY-keskukselta ja 35 prosenttia on omarahoitusosuus. Hankkeen tavoitteena on parantaa Rantahallin toiminnallisuutta ja viihtyisyyttä eri tilaisuuksia varten ja toimenpiteet koskevat ravintolan ja kahvion tiloja, kertoo Kari.
Purmojärven nuorisoseura pohtii jo seuraavaa hanketta. Tien toiselle puolelle Näkinkallion rantaan olisi mukava saada karavaaniparkki.
–Suviseurojen aikaankin tuossa rannassa oli kahdeksan vaunua, eli kyllä paikka on hyvin tiedossa, sanoo Kivikangas.
Myös tanssien järjestäminen siintää haaveissa. Toistaiseksi viimeistä kertaa Rantahallilla tanssittiin vuonna 2022.
–Kyllä siitä aina välillä on puhetta. Ei mitään sellaista, että joka viikko, mutta esimerkiksi muutamat tanssit kesässä, he pohtivat.
–Jos löytyisi hyvä yhteistyökumppani. Voihan se olla jotain muutakin elävöittävää toimintaa, kuten bingoiltoja tai jotain nuorille järjestettyä, Kari pohtii.
Jani Kielinen




