Nimeä ”Turve on luokiteltava uusiutuvaksi luonnonvaraksi” kantava kansalaisaloite on saavuttanut yli 50 000 allekirjoitusta. Digi- ja viestintävirasto on tarkastanut kansalaisaloitteen allekirjoitukset ja ilmoittanut 8. kesäkuuta 2026 hyväksyttyjen allekirjoitusten täyttäneen yli 50 000 allekirjoituksen vaatimuksen.
Lakimuutosaloitteen keulakuvana ja energiaomavaraisuuden puolestapuhujana toimiva Mantela Heat Oy:n toimitusjohtaja Miika Mantela uskoo kansalaisaloitteessa vaadittavan allekirjoitusten määrän olevan merkittävä edistysaskel Suomen huoltovarmuuden turvaamiseksi lakimuutoksin.
Mantelan mukaan eduskunnan suuri valiokunta sai 5.12.2000 päätettäväkseen turpeen uusiutumisen ja uusiutumattomuuden arvioinnin, jolloin silloinen päätös tehtiin äänestämällä. Äänten mennessä tasan päätös ratkaistiin arvalla, minkä tuloksena Suomessa turve määritellään uusiutumattomaksi, fossiiliseksi raaka-aineeksi, huolimatta turpeen määrän jatkuvasta kasvusta.
–Kansalaisaloitteemme on tehty tämän vääryyden korjaamiseksi, painottaa Mantela.
Samasta asiasta tehtiin kansalaisaloite myös edellisellä vaalikaudella, mutta silloinen talousvaliokunta jätti asian useita kertoja pöydälle, jolloin vaalikausi päättyi ja tällöin kansalaisaloite raukesi, tietää Mantela.
Turpeen nykyisen verokohtelun vuoksi ulkomailta tuodaan jopa kaatopaikkajätettä ja pähkinänkuoria poltettavaksi, hämmästelee turvetuotantoa keskeisessä energiantuotannon, ruoantuotannon ja kasviviljelyn roolissa näkevä Mantela.
Asiasta on kirjoitettu aikaisemmin täällä
Regina Ketomäki



