Evijärven kunnanhallitus hyväksyi kokouksessaan 9. maaliskuuta kiinteistökaupan kunnan keskustassa Viskarinaukion ja Hovilantien risteyksessä sijaitsevasta, kahdesta eri kiinteistöstä muodostuvasta asuinkiinteistökokonaisuudesta. Siihen kuuluvat kaksi asuinrakennusta sekä talousrakennus ovat purkukuntoisia. Kiinteistöjen yhteispinta-ala on 2 337 neliömetriä.
Kiinteistökokonaisuuden kauppahinnaksi on neuvoteltu 10 000 euroa. Hinta sisältää vesi- ja viemärilaitoksen liittymät sekä sähköliittymän. Kunnalle aiheutuu mahdollisesta purkamisesta kustannuksia arviolta noin 30 000 euron edestä.
Kiinteistökokonaisuuden sijainti on kunnan kehittämisen kannalta hyvällä paikalla. Asemakaavassa kyseiset kiinteistöt muodostavat erillispientalojen korttelialueen AO-tontin. Hankkimalla kyseinen kiinteistökokonaisuus kunnalle ja purkamalla keskeisellä paikalla olevat huonokuntoiset rakennukset, saadaan kuntakuvaa siistittyä ja luodaan mahdollisuuksia kuntakeskuksen kehittymiselle.



