Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Kirjaudu

Kuhan alamitta nousee Lappajärvessä – Viikon 8 lyhyitä uutisia Järviseudulta

Viikon 8 lyhyissä uutisissa kalastusta ja urheilua.
Viikon 8 lyhyissä uutisissa kalastusta ja urheilua.
Viikon 8 lyhyissä uutisissa kalastusta ja urheilua.
Viikon 8 lyhyissä uutisissa kalastusta ja urheilua.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Järviseudun kalatalousalue on hakenut seuraavia rajoituksia verkon alimman solmuvälin korottamisesta ja kuhan alimman pyyntimitan nostamisesta Lappajärvessä. Verkon alimman sallitun solmuvälin halutaan jatkossa olevan 55 milliä, kuitenkin niin, että 50–54-millisiä verkkoja saa olla pyynnissä kalastajaa kohden enintään 240 metriä. Rajoitus ei koske alle neljän metrin syvyydessä tapahtuvaa verkkopyyntiä. Kuhan alin pyyntimitta olisi jatkossa 45 senttiä. Perusteluna todetaan, että tarkoitus on turvata tietynkokoisten kuhien kudun onnistuminen. Lisäksi hakemusta perustellaan kalatalousalueen käyttö- ja hoitosuunnitelmaan kirjattuina kalastusta koskevina rajoituksina.

JPK tähyää jatkopeleihin

JPK kohtasi HT Highsticksin jääkiekon kakkosdivarin kolmoslohkon ottelussa lauantaina. Ottelu päättyi pietarsaarelaisille maalein 11–4. Lauri Rintala maalasi kaksi kertaa, Egor Dolkert ja Dominykas Jurjevas kerran mieheen. Runkosarjan päättää perjantainen kotiottelu APV:tä vastaan. JPK on nyt sarjan kahdeksantena ja sillä on mahdollisuus näin ollen olla mukana pudotuspeleissä. 

Osallistava budjetointi jatkuu Kauhavalla

Kauhavan kaupunki on toteuttanut osallistavaa budjetointia vuodesta 2024 alkaen, ja nyt on jälleen aika ideoida. Millaiset asiat lisäisivät asukkaiden hyvinvointia ja viihtyvyyttä juuri sinun mielestäsi?  Osallistavan budjetoinnin määräraha on 10 000 euroa. Ehdotuksia voi tehdä kaupungin kotisivulla 8. maaliskuuta saakka.

Veto kaatoi Tahkon, Ankkurit pisteittä

Vimpelin Veto ja Hyvinkään Tahko iskivät lauantaina yhteen Talvisuperin ottelussa Seinäjoki Areenassa. Veto kuittasi voiton kotiutuslyöntikisan jälkeen 2–1 k (1–0, 1–2, 3–2k)

Avausjakson ainoan juoksun löi Vedon Matias Rinta-aho Mikko Vihriälän juostessa kotiin.

Toinen jakso meni Tahkolle 1–2. Veto ratkaisi ottelun vasta toisessa kotiutuskisassa 3–2. Vedon parhaana palkittiin lukkari Ville Soini. Tahkon ykkönen oli Teemu Nurmio.

Manse PP oli vahvempi Ankkureita vastaan käydyssä ottelussa. Tamperelaiset nappasivat pistepotin lukemin 0–2 (1–5, 1–2). Markus Hallasuo löi molemmat Ankkureiden juoksut.

Manse ja KPL jakavat B-lohkon kärkipaikan kahdeksalla pisteellä ja Veto on kolmantena viidellä pisteellä. Ankkureilla ei ole pisteitä. Vedon seuraava ottelu on 7. maaliskuuta, kun Vimpeli kohtaa Manse PP:n. Ankkureiden vastustajaksi tulee Koskenkorvan Urheilijat.

Jymy vahvempi Alajärvellä

Nurmon Jymy/MH vei pisteet lentopallon kakkossarjan ottelussa Alajärvellä ystävänpäivänä suoraan erin 3–0 (22–25, 6–25, 10–25). Ankkureiden parhaat pistenaiset olivat Bettina Yli-Sissala (8) ja Olivia Rantalahti (7). Seuraava ottelu lentopallonaisilla on 28. helmikuuta, kun Nurmossa vastaan tulee NJ Akatemia.

Sinua saattaisivat kiinnostaa myös nämä tuoreet jutut kotisivullamme

Jaa Somessa

Jätä kommentti