Nämä ja monta muuta uutista saat luettavaksesi tänään kello 16 TÄSTÄ.
Jäteasia etenee Evijärvellä, vastuunjako vielä epäselvä
Evijärven hautausmaan viereiselle kiinteistölle maahan haudattuun jätemassaan liittyvä asia etenee viranomaiskäsittelyssä.
Hannes-myrsky runteli Järviseutua – laajat sähkökatkot, mutta ei henkilövahinkoja
Viikonloppuna riehunut Hannes-myrsky aiheutti merkittäviä tuhoja Järviseudulla. Myrsky alkoi lauantai-iltana 27. joulukuuta ja jatkui pitkälle aamuyöhön kaataen puita ja katkoen sähköjä laajalla alueella. Vakavista olosuhteista huolimatta henkilövahingoilta on tiettävästi vältytty.
Palautteet muuttivat Saarikenttä Festivaalien järjestelyjä – alueelle myös ikärajaton osio
Tapahtuman lopullinen artistikattaus julkistetaan tammikuun alussa.
Järviseudun Ratsupalvelu aloittaa ratsastuskoulutoiminnan Hoiskossa
Alajärveläinen Rantakujan talli on hiljattain ostanut Hoiskossa Levijoentiellä sijaitsevat tallirakennukset maneeseineen. Muuton myötä myös toiminimi vaihtuu Järviseudun Ratsupalveluksi.
–Ratsastuskoulutoiminta saavuttaa nyt sijaintinsa puolesta paremmin koko Järviseudun alueen, toteaa tallitoimintaa pyörittävä Ann-Lis Kivipelto.
Ilmi on pirteä ja ketterä elämää täynnä oleva leskirouva, jolla juttu luistaa ja järki leikkaa kuin partaveitsi. Ikää nyt vain on
kertynyt tuo 100 vuotta.
Kinkkua sulateltiin tapaninpäivänä Kortesjärvellä futsalin merkeissä
Kortesjärven liikuntasalissa otettiin jälleen varaslähtö jouluherkkujen sulattamiseen, kun perinteinen tapaninpäivän
Kinkkusulaa-cup täytti liikuntasalin innokkaista futsalin pelaajista ja katsojista.



