Tilaa uutiskirje Tilaa lukuaikaa Osta irtonumero Vaihda salasana Kirjaudu

Karhuahon kaikuja: Sanaristikoista ajanvietettä pimeisiin iltoihin 

Lähikaupan hyllyssä oli yli 70 erilaista ristikkolehteä.
Lähikaupan hyllyssä oli yli 70 erilaista ristikkolehteä.
Lähikaupan hyllyssä oli yli 70 erilaista ristikkolehteä.
Lähikaupan hyllyssä oli yli 70 erilaista ristikkolehteä.
Lukuaika:
1–2 minuuttia

Isäukko täytti aikoinaan sanaristikoita, ja olin pikkupoikana usein kaverina oppimassa ja pian auttamassakin. Elettiin 60-lukua ja ristikoita oli ainakin viikkolehdissä ja joskus sanomalehdissäkin. Eihän se mikään intohimoinen harrastus ollut, mutta ristikoiden täyttäminen jatkui kuitenkin opiskeluaikana ja lopulta läpi koko elämän niin, että joskus jopa tilasin tietyn ristikkolehden kotiin tulemaan vuodeksi tai pariksi. Ristikko ei saa olla turhan helppo, mutta ei liian vaikeakaan, jotta sen täyttäminen olisi sopivan haasteellista ja silti mukavaa. Kun hankalan ristikon saa täyteen, on tunne suorastaan voitonriemuinen. 

Tietotekniikan kehittymisen myötä tietysti ristikon täyttäminenkin muuttui. Ensinnäkin ristikoita on nyt verkossa ja niitä on mukava täytellä tietokoneen ruudulla. Toinen iso muutos on, että verkosta löytyy hakusanalla ”ratkojat” apuväline ristikoiden täyttämiseen. Ohjelmaan on kerätty sanoille synonyymejä ja merkityksiä, joista voi sitten koettaa valita, mikä sopii omaan ristikkoosi. Ristikoissa on turhankin paljon kaikenlaisia nimi, joita ei voi mitenkään tietää ja siihen apuväline on erinomainen. Jos laitan ratkojat-sovellukseen hakusanaksi ”Heikki”, niin ehdolle tulee noin 175 vaihtoehtoa, joista varmasti joku sopii tekeillä olevaan ristikkoon. 

Sanaristikoiden täyttämisestä ei juurikaan puhuta, mutta ristikon täyttäjiä taitaa suomalaisista olla melkoinen osa. Ei tarvitse muuta kuin missä tahansa kaupassa vilkaista lehtihyllyä, niin huomaa miten ällistyttävän paljon ristikkolehtiä on tarjolla. Käymme ostoksilla Oulussa pienessä lähiömarketissa ja otin todisteeksi kuvan lehtihyllystä, jossa oli pelkästään ristikkolehtiä. Muille lehdille oli oma hyllynsä. Kuvasta voi helposti laskea, että hyllyssä on yli 70 erilaista ristikkolehteä. Markkinataloudessa ei mitään tehdä tappiolla, joten noille lehdille on pakko olla ostajiakin ja vieläpä aika paljon. Johtopäätökseni on, että suomalaiset ovat ristikkohullua kansaa tai ainakin täyttävät niitä mielellään. 

Asioita tyystin unohtelevalle eläkeukolle ristikoiden täyttäminen lienee parasta mahdollista aivoterapiaa. Iltarutiinien ja hampaiden pesun jälkeen on nautinnollista kellahtaa petiin ja avata sopivan haasteellinen ristikko ja täytellä sitä, kunnes silmät alkaa lupsahdella kiinni. Suosittelen muillekin ja viimeistään jouluksi on pakko varata painotuore ristikkolehti. 

Heikki Salmela 

Lue myös:

Jaa Somessa

Jätä kommentti