Jamista, Sedusta ja SeAmkista syksyllä valmistuneita

Jamista, Sedusta ja SeAmkista valmistui syksyn aikana suuri määrä opiskelijoita Järviseudulta sekä Kauhavalta.

Jamista syksyllä 2022 valmistuneet: 

Lappajärvi 

Autoalan perustutkinto: Dunaev Andrei, Maunuksela Jimi (Alajärvi), Pykäri Aleksi (Evijärvi).  

Kone- ja tuotantotekniikan pt: Alalantela Panu (Lappajärvi), Kharitonov Ivan, Lampinen Anttu (Lappajärvi), Makarov Aleksandr, Patrakka Nikita, Semechkova Irina, Shaida Andrei. 

Sähkö- ja automaatioalan pt: Hotakainen Irma (Alajärvi), Koivisto Eemeli (Alajärvi), Kokkila Mikko (Kauhava), Olli Valtteri (Lappajärvi), Mäkelä Jooa (Vimpeli), Strömsund Jere (Evijärvi), Timo Veeti (Vimpeli).  

Ravintola- ja catering -alan pt, osatutkintotodistus: Pannula Leena (Vimpeli).  

Ravintola- ja catering-alan pt:  Andreeva Iuliia, Milova Kristina. 

Logistiikan pt, monimuoto: Byskata Ida (Kaustinen), Hautakoski Aili (Kaustinen), Joensuu Petri (Alajärvi), Kärkkäinen Mikko (Kauhava), Moilanen Heidi (Kaustinen), Pehkonen Maria (Perho),  Strang Daniel (Lappajärvi). 

Logistiikan pt: Isopellinen Niko (Evijärvi), Mannismäki Aatu (Kauhava), Mertaniemi Onni (Alajärvi),  Osmonen Oona (Lappajärvi). 

Rakennusalan pt: Nahkala Joni (Lappajärvi).  

Kurejoki 

Luonto- ja ympäristöalan pt: Törmänen Taina (Tampere). 

Maatalousalan pt: Finnilä Anton (Alajärvi), Halla-aho Taneli (Alajärvi), Karpin Vadim, Nieminen Eemeli (Alajärvi), Puoliväli Pirkko (Alajärvi), Välisaari Luukas (Lehtimäki). 

Puutarha-alan pt: Balina Ekaterina, Evstafeva Kseniaa, Mäki Jonna-Anneli (Vimpeli), Peurala Vuokko (Alajärvi), Reznichenko Liudmila, Struzhetckaia Iuliia, Toporishcheva Iuliia, Zakharova Oksana, Zotjeva Anfisa. 

Puuteollisuuden perustutkinto: Paasimaa Tero (Alavus), Suleimenov Olzhas, Zamani Aman. 

Alajärvi ja Alavus 

Liiketoiminnan pt Alajärvi: Tuominen Joona (Pylkönmäki),  Audejew Noora (Kyyjärvi),  Isoniemi Antti (Alajärvi), Mattila Santtu (Alajärvi), Kultavuori Kristian (Alajärvi). 

Liiketoiminnan perustutkinto Alavus: Heinämäki Susanna (Lempäälä),  Haapanen Sanni (Tampere),  Vähämaa Laura (Alavus).  

Tieto- ja viestintätekniikan pt Alajärvi:  Mäki Mikko (Lappajärvi), Partanen Jani (Ilmajoki),  Tohni Veeti-Jussi (Soini), Hanhisalo Aatu (Alajärvi). 

Sedusta joulukuussa valmistuneita 

Sedu Ilmajoki  

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja: Laituri Erja (Kauhava). 

  

  

Sedu Lapua ja Lappajärvi  

Rakennusalan pt, talonrakentaja: Peltokangas Eerik (Alajärvi).  

Sosiaali- ja terveysala, koulutus hoiva-avustamisen työtehtäviin:  Kangas Tarja (Vimpeli).  

  

Sedu Rengonharju   

Kuljetusalan at, henkilökuljetusten osaamisala:  Paloniemi Vesa (Kauhava).  

Logistiikan pt, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Isopellinen Milla (Evijärvi), Puskala Anna (Kauhava). 

  

  

Sedu Seinäjoki, Suupohjantie  

Liiketoiminnan pt, merkonomi: Paananen Anastasia (Alajärvi), Vaattovaara Päivi (Evijärvi).  

Lähiesimiestyön at: Hietakangas Kristiina (Kauhava). 

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja, ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala:  

Haukkala Päivi (Kauhava). 

  

Sedu Seinäjoki, Törnäväntie   

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähkö- ja automaatioasentaja: Kotala Panu (Kauhava). 

  

Sedu Ähtäri, Koulutie    

Rakennusalan pt, talonrakentaja: Väliaho Niko (Soini).  

Sosiaali- ja terveysalan pt, lähihoitaja, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Jussila Sarita (Soini), Uurinmäki Janne (Soini), Viirumäki Aino (Soini). 

  

Sedu Ähtäri, Tuomarniementie   

Metsäalan at, metsätalousyrittäjä: Salo Tuula (Kauhava), Vuorijärvi Anne (Kauhava). 

Metsäalan pt, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja: Jousmäki Anni (Soini).  

Metsäalan pt, metsäkoneenkuljettaja:  Luoma-aho Timo (Alajärvi). 

SeAMKista elo–joulukuussa 2022 valmistuneita: 

  

Bachelor of Health Care, nursing: Joly Gwendoline (Soini). 

Kulttuurituottaja (AMK): Kunnari Rosanna (Kauhava), Vähälä Mira (Alajärvi). 

Sairaanhoitaja (AMK): Hakala Hanna (Lappajärvi), Niva Emmi (Kauhava). 

Sosionomi (AMK): Honkaniemi Sanna (Alajärvi), Sivula Sari (Alajärvi). 

Tradenomi (AMK), liiketalous: Autio Päivi (Kauhava). 

Tradenomi (AMK), Pk-yrittäjyys: Broo Tiina (Kauhava), Hämeenniemi Henna (Alajärvi). 

  

Ylemmät AMK-tutkinnot 

Master of Business Administration, International Business Management: Pahankala Tuula (Soini). 

Restonomi (ylempi AMK), Ruokaketjun kehittäminen: Mannismäki Niina (Kauhava).  

Sosiaali- ja terveysala (ylempi AMK), Sosiaaliala: Harju Riina (Lappajärvi).

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Artikkelit vuosittain

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.