Kolminkertainen SM-voittaja Mikko Paavola on Alajärven vuoden urheilija

Julkaistu:

Kategoria:

,

Aihe:

Vuoden urheilija on Mikko Paavola, joka kuluneella kaudella voitti seipäässä miesten ja 22-vuotiaiden SM-kultaa, hallikisoissa SM-pronssia miehissä ja kultaa M22-sarjassa sekä voitti myös Ruotsi-ottelun seiväskisan. Hänet valittiin myös EPU:n vuoden urheilijaksi. Vuoden valmentajan tittelin sai Sami Peltomäki työstään keihäänheittäjä Aleksi Yli-Mannilan ja nuorten heittoryhmän hyväksi. Monet hänen valmennettavansa ovat menestyneet hyvin kansallisella tasolla.

Vuoden nuoreksi toimijaksi valittiin 16-vuotias Miia Koivulampi, joka toimii 4H-yrittäjänä Art from Miia -yrityksessä. Taitava piirtäjä on aktiivisesti 4H-yhdistyksen toiminnassa.

Ryhtinuoret ovat Milja-Maria Lahti sekä Heikki Lehtelä. Lahti harrastaa yleisurheilua ja paransi ennätyksiään useasti kesän mittaan selviten SM-kisoissa 100 metrillä välieriin saakka. Piirimestaruuskisoissa hän oli neljäs 100 metrillä sekä pituudessa. Hän harrastaa lisäksi pianonsoittoa ja ratsastusta, ja on oman luokkansa puheenjohtaja.

Lehtelällä on pitkä ja monipuolinen urheilutausta. Hän on harrastanut kilpahiihtoa, hirvenhiihtoa ja hirvenjuoksua 8-vuotiaasta saakka ja menestynyt niin piirinmestaruus- kuin SM-kisoissakin. Hän on ollut aina innokas ja tunnollinen harjoittelija, on mukana hirviporukassa ja osallistuu mielellään seuran talkoisiin ja muun muassa riistalaskentaan. Koulu sujuu hyvin ja hän on kaikkien kaveri ja hyväkäytöksinen nuori mies.

Kunnon kuntalainen 2020 on Henna Matintupa, joka on paitsi harrastanut liikuntaa eri muodoissaan monipuolisesti koko elämänsä ja kilpaillut useissa lajeissa. Liikunta-Aalto-hankkeen vetäjänä hän on ollut elementissään saadessaan kannustaa muitakin liikkumaan.

Jouko Etula -kiertopalkinto jaettiin 11. kerran. Palkinnon sai Sofia Kari, joka pelaa jääkiekkoa. JPK:n kasvatti siirtyi yläkouluun Kuortaneelle, jossa käy urheilulinjaa menestyen hyvin koulussa. Hän on tinkimätön harjoittelija, jolla on myös asenne kohdillaan. Kari pelaa naisten SM-liigaa edustaen Team Kuortaneen joukkuetta, joka on Suomen Jääkiekkoliiton joukkue, ja on ollut mukana N16 -ryhmän mukana, josta valitaan nuorten maajoukkuepelaajat. Häntä voi kutsua yhdeksi alajärveläisen tyttö- ja naisjääkiekkoilun uranuurtajista.

Muut kaupungin urheilijastipendillä palkitut:

Niku Ketola, SM 1. M23 klassinen penkkipunnerrus, SM 3. M23 120 kg toistovoimapunnerrus, Anni Keisanen, SM 1. sisäsoudun Suomenmestaruus 2 000 m

Järviseudun Urheiluautoilijat: Ville Hautamäki, SM 1. Rallin SM2-luokka

Lehtimäen Ampujat ry: Marko Talvitie, SM 1. M-sarja 25 m olympiapistooliammunta, SM 1. M-sarja 25 m isopistooliammunta, SM 2. Y-sarja 10 m ilmapistoolin parikilpailu

Alajärven Ankkurit ry yleisurheilujaosto: Mikko Paavola SM 1. M seiväs, SM 1. M22 seiväs, SM 3. (halli) M seiväs, SM 1. (halli) M22 seiväs

Antti Ihamäki, SM 1. M 10 km maastojuoksu, Juhana Karjanlahti, SM 3. M22 moukari, Aleksi Yli-Mannila, SM 2. M19 keihäs, KLL-mestaruus M20 keihäs, Eucabeth Kivikangas, SM 3. N19 7-ottelu

Alajärven Ankkurit, hiihtojaosto: Lilja Lehtelä, Heikki Lehtelä, Veeti Haapa-aho, Arto Kytölä

Yu-jaosto: Antti Ihamäki, Samuel Kuoppa-aho (P9), Nelly Sillanpää (T10), Aamos Kivikangas (P10), Aada Piispanen (T11), Hanna Siirilä (T11), Emilia Kivimäki (T11), Viola Takala (T12), Eevertti Kantanen (P12), Katariina Leppäaho (T13), Sara Vuorela (T13), Anniina Viitasaari (T13), Emmi Pitkäkangas (T13), Emmi Piispanen (T13), Ilona Takala (T14), Milja-Maria Lahti (T14), Seliina Kuoppa-aho (T14), Liinu Järvinen (T14), Henri Pitkäkangas (P14), Ville-Veikko Keski-Levijoki (P15), Olavi Yli-Mannila (M16), Eucabeth Kivikangas (N18), Aleksi Yli-Mannila (M19), Juhana Karjanlahti (M20), Teemu Tuomela (M20), Mikko Paavola (M22), Ilari Huttula (M), Antti Ihamäki (M)

Lentopallojaosto:  F-tytöt/pojat: Meri Yli-Sikkilä, Neea Sillanpää, kehittyjä Aurora Antila, F-tytöt/pojat: Alina Viitasaari, Eevi Joensuu, kehittyjä Roni Sillanpää, E-tytöt: Saana Hemminki, Nelly Sillanpää, kehittyjät Justiina Peltoniemi ja Maarit Saarela, E-tytöt: Neea Hautakangas, Oona Sillanpää, kehittyjät Lotta Mäkelä ja Niina Raja-Aho, D-tytöt: Fiona Yli-Sissala, Mirella Nygård, kehittyjät Olivia Mertaniemi ja Sanni Pitkäkangas, D-tytöt: Ronja Turja, Mimosa Mäkelä, kehittyjät Olivia Rantalahti ja Milja Mäkiranta, C-tytöt: Inka Rajala, Essi Ylönen, kehittyjät Neea Raja-Aho ja Veera Rullpakka, B-tytöt: Iidamaria Yli-Sikkilä, Lilja Lehtelä, kehittyjät Anna Leppälä ja Laura Peräsalo

Pesäpallojaosto: B-pojat Lauri Ihamäki, Tuukka Etula, Kasper Mäkelä

Miesten suomensarja: Joona Peltokangas, Tero Tuomela, Juho Ihamäki

Ykköspesis: vuoden ulkopelaaja Tuukka Etula, sisäpelaaja Mikael Penninkangas, vuoden pelaaja Nestori Yli-Sissala, vuoden talkoolainen Eila Olli

Junioripesäpallojaosto: vuoden lupaava tyttöjuniori Oona Winter, vuoden lupaava poikajuniori Jere Peltomäki, vuoden juniorivalmentaja Tero Tuomela, vuoden juniorijoukkue D-pojat 06, vuoden juniorituomari Elmeri Sironen, vuoden Ankkurityttö Matleena Uusitalo, vuoden Ankkuripoika Lassi Rintala, vuoden pesisperhe Tero, Tanja, Lilja ja Emilia Tuomela, vuoden joukkueenjohtaja Elina Nevantakanen

F-pojat: Vuoden kehittyjä Veikka Joensuu, herrasmiespelaaja Lauri Myllymäki, vuoden pelaaja Ilmari Levijoki, F-tytöt: vuoden kehittyjä Jolanda Sivula, vuoden pelaaja Eerika Sironen, ladypelaaja Roosa Pessinen, E-tytöt: vuoden pelaaja Senni Honkaniemi, ladypelaaja Lotta Viinamäki, vuoden kehittyjä Milla Siltala

E-pojat 09: Vuoden pelaaja Jere Luoma-aho, vuoden kehittyjä Kaius Viskari, herrasmiespelaaja Ilmari Tikkanen, E-pojat 08: Vuoden kehittyjä Eero Latvala, herrasmiespelaaja Seemi Saarimaa, vuoden pelaaja Veikka Etula

D-pojat 07: Vuoden kehittyjä Aleksi Rantakangas, vuoden pelaaja Topias Yli-Sikkilä, herrasmiespelaaja Artturi Kytölä, D-pojat 06: vuoden pelaaja Kimi Lassila, vuoden kehittyjä Tomi Viljanen, herrasmiespelaaja Samu Mattila

D-tytöt: vuoden kehittyjä Aada Viitasaari, ladypelaaja Neea Raja-aho, vuoden pelaaja Tuuli Honkaniemi, C-tytöt Vuoden pelaaja Vilja Valkonen, vuoden kehittyjä Siiri Honko, leidipelaaja Matilda Huhtikangas

C-pojat: vuoden pelaaja Santtu Mattila, herrasmiespelaaja Niko Raja-Aho, vuoden kehittyjä Antti Isoniemi

Miesten maakuntasarja: Jesse Joensuu, Roni Nygård, Mikko Viitasaari

Naisten maakuntasarja: Amanda Tuomela, Erika Härkönen, Jenni Parkkonen

S.C. Alajärven Naiset: Sanni Hänninen

Lehtimäen Jyske: keihäänheittäjät Roope Mäkipelto, Eero Mäkipelto, Saga Kurunmäki, Pasi Mäkipelto ja Janette Lepistö

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.