Autiolle Kotiseutuliiton korkein tunnustus

Lasse Autio Kuninkaantuvalla. Arkistokuva.
SUOMEN Kotiseutuliiton kahdeksan Kotiseututyön ansiomitalin saaneen joukossa on soinilainen Lasse Autio. Kyseinen mitali on Kotiseutuliiton korkein tunnustus. Sen myöntäminen edellyttää saajalta maakunnallisia tai valtakunnallisia ansioita kotiseututyössä tai erittäin merkittäviä ansioita paikallisessa kotiseututyössä.

Autio on toiminut pitkään Soini-Seuran puheenjohtajana vastaten yhdistyksen näyttelyiden kokoamisesta sekä arkistosta. Hän toimi Kuninkaantuvan, uuden kotiseututalon, kunnostushankkeen päävastaavana ja on ollut paitsi aktiivinen kirjoittaja, myös kokoamassa monia seuran julkaisuja sekä alueen sotaveteraanijulkaisuja.

Autio on myös Järviseutu-seuran ja Järviseutu-säätiön hallitusten jäsen.

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Artikkelit vuosittain

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.