• Lasse Autio Kuninkaantuvalla. Arkistokuva.

Autiolle Kotiseutuliiton korkein tunnustus

SUOMEN Kotiseutuliiton kahdeksan Kotiseututyön ansiomitalin saaneen joukossa on soinilainen Lasse Autio. Kyseinen mitali on Kotiseutuliiton korkein tunnustus. Sen myöntäminen edellyttää saajalta maakunnallisia tai valtakunnallisia ansioita kotiseututyössä tai erittäin merkittäviä ansioita paikallisessa kotiseututyössä.

Autio on toiminut pitkään Soini-Seuran puheenjohtajana vastaten yhdistyksen näyttelyiden kokoamisesta sekä arkistosta. Hän toimi Kuninkaantuvan, uuden kotiseututalon, kunnostushankkeen päävastaavana ja on ollut paitsi aktiivinen kirjoittaja, myös kokoamassa monia seuran julkaisuja sekä alueen sotaveteraanijulkaisuja.

Autio on myös Järviseutu-seuran ja Järviseutu-säätiön hallitusten jäsen.

Jaa juttu: