Risto Mattila jatkaa Kauhavan perussuomalaisten puheenjohtajana

Vuonna 2021 Kauhavan perussuomalaiset osallistuvat alueellaan järjestettäviin markkina- ja yleisötapahtumiin. Kuva Kauhavan markkinoilta viime kesältä. Kuva: Juha Rantala

Julkaistu:

Aihe:

Risto Mattila valittiin Kauhavan perussuomalaisten syyskokouksessa yksimielisesti edelleen yhdistyksen puheenjohtajaksi vuodelle 2021. Mattilan lisäksi yhdistyksen hallitukseen valittiin Esa Puronvarsi (varalla Arto Rinne), Heikki Haukkala (Marjut Ristolainen), Anastasha Budde (Jukka Mäkelä), Martti Puronvarsi (Mika Kankaansyrjä), Martti Koivisto (Hannu Salonpää) ja Reima Lilja (Piia Syri).

Toiminnantarkastajana jatkaa Jukka Aerikkala (varalla Harri Tyni).

Perussuomalaisten Etelä-Pohjanmaan piirihallituksessa Kauhavan yhdistystä edustaa ensi vuonna Martti Puronvarsi (Heikki Haukkala).

Piirikokousedustajiksi valittiin puolestaan Risto Mattila (varalla Jukka Mäkelä), Martti Puronvarsi (Mika Kankaansyrjä), Esa Puronvarsi (Harri Tyni), Katriina Kojola (Hannu Salonpää), Anastasha Budde (Marjut Ristolainen), Heikki Haukkala ( Reima Lilja) sekä Arto Rinne (Lauri Luomaluhta).

Tulevan vuoden tärkein tehtävä on puheenjohtaja Risto Mattilan mukaan ensi keväänä pidettävät kuntavaalit.

– Hyvässä vauhdissa olevaa kuntavaalien ehdokashankintaa jatketaan heti vuoden alusta aina ehdokashankinnan jättöpäivään 9. maaliskuuta asti. Vaaleihin pyritään saamaan mahdollisimman kattava ja laadukas lista ehdokkaita eri puolilta Kauhavaa. Tavoitteena on kasvattaa valtuustoryhmän koko Kauhavan kaupunginvaltuuston toiseksi suurimmaksi.

Yleiskeskustelussa kirjattiin kannanottona, että Kauhavan perussuomalaiset haluavat säilyttää turpeentuotannon Suomessa myös tulevaisuudessa.

– Turve on kotimainen energianlähde ja tärkeä energiaomavaraisuuden ja huoltovarmuuden kannalta. Lisäksi vastustamme jyrkästi polttoaineverojen korotuksia, koska henkilöauto on monelle välttämätön kulkuneuvo maaseudulla, eivätkä yksityisautoilun kustannukset saa nousta kohtuuttoman korkeiksi, painotti Mattila yleiskeskustelun sanomaa.

Jätä kommentti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.