Lukijan mielipideartikkeli:

Evijärvi-Seuralla kyseenalainen käsitys historiasta

Arvostettu historian ja yhteiskuntaopin opettajani Irene Iho lausahti meille, silloista Evijärven Keskikoulua 1960-luvun lopulla käyville eräällä oppitunnilla: Huomatkaa ja muistakaa, että aina löytyy sellaisia ihmisiä, jotka haluavat päättää yhteiskunnallisista asioista sekä historiankirjoituksesta teidänkin puolestanne. Syynä lausahdukseen oli meidän tuon aikaisten varhaisteinien osoittama vähäinen kiinnostus meneillään olleen oppitunnin historiallisiin sekä yhteiskuntaopillisiin aiheisiin.

Olen myöhemmin aikuisiälläni huomannut ja ymmärtänyt näiden silloisen opettajamme sanojen merkityksen sekä niihin sisältyvän viisauden ja opetuksen. Historianopettajani esittämä totuus ajankohtaistui jälleen kerran Evijärvi-Seuran viimeaikaisen toiminnan myötä. Ensin tulkitaan pitäjämme historiaa yleisesti hyväksyttyjen normien vastaisesti. Sitten tehdään käytännön toimenpiteitä, joilla on yhteiskunnallisia ja taloudellisia seuraamuksia. Sen jälkeen Evijärvi-Seuran johto katsoo oikeaksi maksattaa virheellisiksi osoittautuneet ratkaisunsa muilla!

Mainos

Tähän mennessä jo runsaat 500 evijärveläistä ja täältä lähtöisin olevaa on ilmaissut kielteisen kantansa Evijärvi-Seuran historiantulkinnoille. Ja listat kiertävät edelleen!

Markus Kattilakoski

Lue lisää

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Pesäpallokauden kynnyksellä Matti Lehto kysyy mielipidekirjoituksessaan, mikä on VImpelin Vedon linja pelikuulutusten osalta. Kuva: Lasse Pippola.

Mielipide 2

KIRJOITIN viime vuonna mielipiteeni pesäpallo-ottelujen kuuluttamisesta. Se julkaistiin elokuussa 2023 Ilkka-Pohjalaisessa ja Järviseudun Sanomissa. Olin

Pohjanmaan Kristillisdemokraattien naisjärjestö vetoaa lapsen oikeuteen viettää aikaa vanhempiensa kanssa.

Kallisarvoinen lapsi

Lasten hätä ja nuorten ahdistus täytyy ottaa nyt todesta. Meillä on faktatietoa siitä, miten terveyden

Pesäpallokauden kynnyksellä Matti Lehto kysyy mielipidekirjoituksessaan, mikä on VImpelin Vedon linja pelikuulutusten osalta. Kuva: Lasse Pippola.

Mielipide 2

KIRJOITIN viime vuonna mielipiteeni pesäpallo-ottelujen kuuluttamisesta. Se julkaistiin elokuussa 2023 Ilkka-Pohjalaisessa ja Järviseudun Sanomissa. Olin

Pohjanmaan Kristillisdemokraattien naisjärjestö vetoaa lapsen oikeuteen viettää aikaa vanhempiensa kanssa.

Kallisarvoinen lapsi

Lasten hätä ja nuorten ahdistus täytyy ottaa nyt todesta. Meillä on faktatietoa siitä, miten terveyden

Jaa tämä juttu:

Facebook
X (Twitter)
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.