Tuluutin museota remontoidaan Museoviraston lahjoituksella

Alajärvi-seuran ylläpitämän Tuluutin museon toimintaa on viime vuosina rajoittanut lattiasieni, joka pesiytyi väärin asennettuihin lattiahirsiin. Nyt museolla on käynnistymässä lattiaremontti Museoviraston lahjoituksen turvin. Alajärvi-seuran puheenjohtaja Juhani Salo toivoo remontin myötä museon toiminnan palautuvan vilkkaammaksi. Museo on tupaten täynnä tavaraa, joten seura etsii myös lämmintä, valoisaa näyttelytilaa pienemmälle esineistölle läpi vuoden tapahtuvaa näyttelytoimintaa varten.
Lue lisää aiheesta ensi viikolla.

Jaa tämä juttu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Sähköposti

Aihealueeseen liittyviä juttuja

Uutiset

Kirjaudu

Anna palautetta

Olemme uudistaneet nettisivumme, ja haluaisimme kovasti tietää mielipiteesi. Voit antaa tähän myös muuta palautetta, voit olla mukana kehittämässä sivuja eteenpäin. Halutessasi voit jättää yhteystietosi, jos haluat yhteydenottomme asiaan. Lämmin kiitos! Voit myös vastata nimettömänä.